Le lehet fagyasztani vagy 80 Celsius-fokra lehet hevíteni, akkor is megőrzi energiatermelő képességét.

Az enzim neve Huc, és a többi megújuló energiaforrás lehetséges alternatívájaként emlegetik. Ha a termelést sikerül növelni, életképessé válhatnak például a „levegővel működő” elektronikus eszközök – írja a Sky News.

A Huc enzim atomszerkezetének térképe. Kép: Monash University

Olyan eszközök, amelyek szó szerint a levegőből teremtenek energiát, valósággá válhatnak egy újonnan felfedezett enzimnek köszönhetően, amely a hidrogént elektromos árammá alakítja. A felfedezés ugyanannak az ausztrál kutatócsoportnak a közelmúltban végzett munkája nyomán született, amely kimutatta, hogy számos baktérium a légkörből származó hidrogént használja energiaforrásként. Ez gyakori a tápanyaghiányos környezetekben, például óceánok mélyén, vulkáni kráterekben, antarktiszi talajokban.

Az új kutatás alapja egy gyakori talajbaktérium, a Mycobacterium smegmatis volt. A tudósok kivonták a baktériumból a hidrogén energiává alakításáért felelős enzimet, és tanulmányozni kezdték a működését. A Huc nevű enzimről kiderült, hogy a gázt elektromos árammá alakítja, mintegy természetes „akkumulátorként”.

Az enzim hosszú ideig tárolható, az elektromos áram előállításához a levegőnek (a közegnek) csak kis hidrogénkoncentrációjára van szüksége, és az azt előállító baktériumot nagy mennyiségben lehet tenyészteni. A melbourne-i Monash Egyetem csapata „rendkívül hatékony” enzimnek nevezte a Huc-ot.

Mennyiségi adatokról a lap nem ír – feltehetően nem nagy teljesítményű áramról van szó, a Huc-ot a kis elektronikai eszközök potenciális energiaforrásaként emlegetik, ami szupertiszta és fenntartható energiaforrást jelentene –, de érdemes figyelemmel követni az eseményeket.

Vélemények:

„Meghökkentő” – az enzim energiája kis elektronikai eszközöket működtethetne.

Ashleigh Kropp, a tanulmányon dolgozó PhD-hallgató elmondta: „Meglepően stabil.”

„Az enzimet le lehet fagyasztani vagy 80 Celsius-fokra lehet hevíteni, akkor is megőrzi energiatermelő képességét”.

„Ez azt jelenti, hogy ez az enzim segít a baktériumoknak túlélni a legszélsőségesebb környezetben is”.

„A legfontosabb cél most az, hogy kitaláljuk, hogyan lehetne a legjobban növelni a termelést.”

Dr. Rhys Grinter hozzátette: „Ha egyszer elegendő mennyiségben állítjuk elő a Huc-ot, szó szerint a határ a csillagos ég a tiszta energia előállítása terén.”

A szerkesztő megjegyzése

A Mycobacterium smegmatis az Actinomycetota törzsbe és a Mycobacterium nemzetségbe tartozó saválló baktériumfaj. 3,0-5,0 µm hosszú, bacilus alakú, Ziehl-Neelsen módszerrel és auramin-rodamin fluoreszcens módszerrel festhető. Wikipedia (angol)

Mycobacterium smegmatis mint vakcinavektorok