Edward Iordanescu

Veretlenül nyerték csoportjukat (amely hatcsapatos, többet kellett játszaniuk), öt ponttal előzték meg a második helyezett Svájcot (FIFA – 2023. világranglista 14. helyezettjét), míg Magyarország négy ponttal (a világranglista 29.) Szerbiát. Ha már összehasonlítás meg hasonlók, a legfontosabb az, hogy eredményeik folytán Németországban ugyanabból a kalapból (a másodikból) húzzák ki őket, tehát nem kerülhetnek össze.

A két legnagyobb különbség: 1. a magyar válogatott sokkal drágább, és nem csak Szoboszlai miatt, akinek a piaci ára talán azonos nagyságrend-tartományban van a teljes román csapatéval, 2. a román válogatott messze nem indult akkora reménnyel, eséllyel, a közönség rokonszenvéről, szeretetről, bizalmáról nem is beszélve.

Az említett FIFA-világranglistán (amelyet utoljára nemrég frissítettek – ultimul update: 21.11.23, 20:00 – Magyarország a 30., Románia a 48.

Romániának (is) erőteljes, technikás fiatal csapata van – ne feledjük, hogy idén ők a minifutball-világbajnokok –, amelyben magasan kiemelkedő játékosok azért nincsenek, mert megbízható az átlagszint. Nagyon technikás a középcsatár Alibec; bármelyik topcsapatban helyet kaphatna a Rayo Vallecano jobbhátvédje, Andrei Ratiu, aki három nappal ezelőtt Felcsúton nagyot játszott, s másnap apa lett; a bukaresti döntő mérkőzésen kiválóan védett a kolozsvári Horatiu Moldovan, a bukaresti Rapid kapusa; jegyzik a világjárt csapatkapitány Nicusor Stanciut is, aki jelenleg Szaúd-Arábiában focizik, harminc évével az idősek közé tartozik, ha nem ő a legidősebb.

Érdekes, hogy az együttes két meghatározó embere a román futball két legendás alakjának fia: az egyik Ianis Hagi középpályás apja Gheorghe Hagi (akit a magyar labdarúgók és szurkolók jól ismernek), a másik Edward Iordanescu szövetségi kapitány apja, Anghel Iordanescu többszörös válogatott csatár, megszakításokkal kilenc évig szövetségi kapitány maga is.

Magyarország 8 5 3 – 16– 7 +9 18
Szerbia 8 4 2 2 15– 9 +6 14

Románia 10 6 4 – 16–5 +11 22
Svájc 10 4 5 1 22–11 +11 17

Kalapbeosztás, meglepetésekkel

A kalapbeosztás a selejtezőn elért eredmények alapján alakult ki, a három pótselejtezőn kijutó válogatott automatikusan a negyedik kalapba kerül. A póselejtezők beosztását csütörtök délben, míg a csoportkör beosztását december másodikán 18.00-kor sorsolják ki a hamburgi Elbphilharmonie (Elbai Filharmónia) nagytermében.

  1. KALAP: Németország (házigazda), Portugália, Franciaország, Spanyolország, Belgium, Anglia.
  2. KALAP: Magyarország, Törökország, Románia, Dánia, Albánia, Ausztria.
  3. KALAP: Hollandia, Skócia, Horvátország, Szlovénia, Szlovákia, Csehország.
  4. KALAP: Olaszország, Szerbia, Svájc és a három, pótselejtezőn át kijutó válogatott.