A romániai Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet figyelmeztetése ellenére a román ortodox egyház (BOR) zsinata jóváhagyta a Mihály Arkangyal Légiója nevű egykori fasiszta mozgalom egyik képviselője, a Dnyeszter-melléken később misszionáriusként szolgáló Ilie Lăcătușu ortodox pap szentté avatását – közölte a G4Media.ro.
A román ortodox patriarchátus 2025-ös centenáriumi évére készülve a BOR a csütörtökön és pénteken tartott zsinati ülésszakán az egyház 16 papjának szentté avatásáról döntött, köztük Ilie Lăcătușuéról is, akit „hitvalló szentként” fognak ünnepelni az ortodox templomokban minden év június 22-én.
Marchiș Cristian blogger, akivel a Transtelex a nagykárolyi Kölcsey-szobor avatása kapcsán már beszélgettünk, úgy kommentálta a történteket, hogy valójában nem meglepő, hogy a román ortodox egyház kanonizálja Ilie Lăcătușut. Szerinte ez közvetetten a BOR légionárius mozgalomhoz való kapcsolódásáról tanúskodik, hogy „még mindig egyetértenek a zsidók lemészárlásával és a holokauszttal”. „Ez a leendő szent abban az időben Dnyeszteren túl szolgált. Pap és legionárius vezető volt. Azon a Dnyeszteren túli területen, ahol több ezer besszarábiai, odesszai zsidót mészárolt le az Antonescu-rezsim a koncentrációs táborokban. Igen, a BOR támogatásával is” – tette hozzá.
Az MTI által ismertetett zsinati közlemény szerint Ilie Lăcătușut 1934-ben pappá szentelték, kezdetben Olténiában szolgált, majd 1942-43-ban a Dnyeszter-mellékre küldték ortodox misszionáriusi szolgálatra, később a kommunista hatalom 1952-1964 között kétszer is bebörtönözte és kényszermunkatáborba hurcolta, 1970-től azonban ismét papi szolgálatot láthatott el 1983-ban bekövetkezett haláláig.
Alexandru Florian, a holokausztkutató intézet igazgatója a zsinati határozatot megelőzően arra hívta fel a figyelmet, hogy az ortodox egyház „egy legionáriust készül szentté avatni”. Ilie Lăcătușu ugyanis egy legionárius fészek egyik vezetőjeként tevékenykedett az 1930-as években olténiai szolgálata idején, és később „misszionáriusi szolgálata idején sem tanúsított semmilyen empátiát” a lágerekbe hurcolt román zsidók sorsát illetően a Dnyeszter-melléken, ahol szolgálati helyén láger működött.
A román ortodox patriarchátus 2000-ben kezdeményezte Ilie Lăcătușu szentté avatását, ekkor adta áldását arra, hogy megnyissák a zarándokok előtt a kommunisták által meghurcolt misszionárius kriptáját a bukaresti Giulesti-temetőben.
A román állam a NATO-csatlakozás küszöbén, a 2000-es évek elején ismerte el, hogy a Ion Antonescu vezette kormány több mint negyedmillió román állampolgárságú zsidót öletett meg az 1941-44-es időszakban. A bukaresti kormány 2005-ben hozta létre Romániai Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézetet (INSHR-EW), amely a középiskolai oktatásba tavaly bevezetett, a zsidók történetét és a holokausztot megismertető új tantárgy tananyagának kidolgozásában is kiemelt szerepet kapott.
A román ortodox egyház 2025-ben ünnepli önállósulása konstantinápolyi elismerésének 140., illetve a román ortodox patriarchátus megalapításának 100. évfordulóját. Ebből az alkalomból a bukaresti parlament „a román patriarchátus centenáriumi évének” nyilvánította 2025-öt, lehetővé téve, hogy az állami intézmények és az önkormányzatok költségvetési forrásokból támogassák az egyházi ünnepségeket.
A tizenhat pap között, akiknek jóváhagyták a szenté avatását, van a Ceaușescu-korszak karizmatikus egyházi egyénisége, a legendás népszerűségű Arsenie Boca is. A sajtó is rendre az ő nevét emelte ki a szenté avatások jóváhagyásáról szóló hírében. Boca ortodox hívők ezreit vonzotta Hunyad megyei kolostorába, amiért meg is hurcolta a Securitate. 2015-ben megkezdték Arsenie Boca szentté avatásának procedúráját, akkortájt ünnepnapokon akár 50 ezer zarándok is felkereste a sírját.