A törvénytervezet megtiltaná a magyar és más nyelv használatát a postákon és a tömegközlekedésben. A szabályszegőket akár 10 ezer euróra is büntethetik.
Októberben derült ki, hogy újabb magyarellenes törvénymódosítás előkészítésén dolgozik az Orbán-kormánnyal egyébként jó kapcsolatot ápoló Robert Fico kormánya. A nyelvtörvény szigorítását a pozsonyi kabinet szélsőjobboldali kulturális minisztere, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) által delegált Martina Šimkovičová kezdeményezte. A szlovákiai liberális párt (SaS) szerint a javaslat a magyar kisebbség ellen irányul, és az 1990-es évekbe rántaná vissza Szlovákiát.
Később Martina Šimkovičová hangsúlyozta: a tervezett változtatások nem a kisebbségek ellen irányulnak, a kisebbségeknek nincs okuk aggodalomra. Szijjártó Péter külügyminiszter is nyilatkozott a témáról, elmondása szerint szlovák kollégája, Juraj Blanár megnyugtatta őt, hogy az új nyelvjogi szabályozásnak az oka és célja semmilyen módon „nem üti” a kisebbségi nyelvek képviseletét, illetve használatát.
A Napunk most megszerezte az államnyelvtörvény szigorításáról szóló törvény szövegét, a lap birtokába jutott javaslat pedig ennek ellenkezőjéről tanúskodik – vette észre a hvg.hu. E szerint a módosítás igenis megnehezítené, bizonyos esetekben pedig egyenesen tiltaná a magyar nyelv használatát Szlovákiában.
A javaslatban úgy szerepel, hogy „a civil légi közlekedés, a tengeri hajózás, a belföldi hajózás, a vasút és a vasúti közlekedés, a közúti közlekedés, a közforgalmú utak, az elektronikus kommunikáció területén, a postákon és az irányított űrtevékenységek során az államnyelv használatos, kivéve, ha más jogszabályból vagy nemzetközi egyezményekből következően, amelyek kötelező érvényűek a Szlovák Köztársaságra nézve, nem szükséges más nyelvek használata”. Mindenhol az első helyen kellene szerepelnie a szlovák szövegnek, a köztéri feliratok és reklámok esetében pedig még a nagyobb betűket is megkövetelnék.
A törvény megsértéséért járó bírság mértékét is növelnék: eddig 50-től 2500 euróig volt kiszabható büntetés, az új tervezetben ez 1000, illetve 10 ezer euróra emelkedne.
A korábbi gyakorlat szerint a szabályszegőket nem bírságolták meg, a törvénysértésekkel közigazgatási eljárás keretében foglalkoztak.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2024. november 5-én.