Minden év szeptemberétől kezdve a világ laboratóriumaiban, tudományos kutatóintézeteiben igen sokan akadnak, akik a tudományos Nobel-díjakat odaítélő bizottságok döntését várják. Amikor pedig a kihirdetett eredmények eltérnek feltevéseiktől, nem felelnek meg várakozásuknak, eltöprengenek azon, hogy milyen kritériumok alapján járnak el a svéd akadémikusok, amikor meghozzák döntésüket. Míg kezdetben a díj csupán a szakemberek köreinek érdeklődését kötötte le, manapság már a nagyközönséget is bűvöletben tartja. Kihirdetése nyomán a kitüntetett pályafutása, sőt egyes országokban az egész tudománypolitika is megváltozik.
Ezekről a változásokról – amelyeket Alfred Nobel kétségkívül nem látott előre, s valószínűleg nem is óhajtott – beszélgetett el a La Recherche című tekintélyes francia tudományos folyóirat munkatársa Erich Rydberg professzorral, a fizikai Nobel-bizottság elnökével. Az interjú, amelyből az alábbiakban szemelvényeket közlünk, a tudományos (főleg a fizikai) Nobel-díjak odaítélésének „mechanizmusát” boncolgatja.
– Milyen eljárással történik a díjazottak kijelölései? Ugye több nevet javasolnak?
– Igen, a Nobel-bizottságok minden évben magánleveleket küldenek néhány illetékes tudósnak: a Svéd Királyi Akadémia különböző szakosztályainak, az illető Nobel-bizottság tagjainak, a különböző skandináv egyetemek tagjainak és az orvosi Nobel-díj esetében a Karolinska intézet tanárainak. Ezek mellett a Nobel-bizottságok – ügyelve az országok szerinti eloszlásra – évente kiválasztanak legkevesebb hat főiskolai tanárt, akiktől szintén javaslatokat kérnek. A fizikai Nobel-díj odaítélése előtt például közel ezer személy véleményét kértük ki.
– Meg tudná-e mutatni a javaslók valamelyik évi listáját?
– Nem, ezeket nem közöljük.
– Miután összeállították a „lehetségesek” jegyzékét, a tudományos területeket vagy pedig a javasoltak személyiségét veszik figyelembe?
– Mi embereket méltatunk. A név mellett persze fel kell tüntetni az érveket, amelyek a választást indokolják. Ezeket a véleményezéseket a bizottság februárban olvassa el; ezután tárgyalások, megbeszélések következnek, amelyek során eldöntjük, mely javaslatok érdemesek arra, hogy elmélyítsük őket. Ezek között a javaslatok között nyilván vannak olyanok is, amelyeket az azelőtti években már áttanulmányoztunk, sőt jelentés is készült róluk. A jelentéseket gyakran maguk a bizottság tagjai készítik, ám ők nem mindig tárgyalhatják végig az összes kérdést: ilyen esetekben – az Akadémia beleegyezésével – nagy felkészültségű külső munkatársak közreműködését kérik, akik ezért külön javadalmazást kapnak. A jelentések általában májusban készülnek el teljesen, s mi, a bizottságok tagjai az egész nyarat tanulmányozásukra fordítjuk. A bizottságok szeptemberben döntenek és küldik el az Akadémiának végleges ajánlataikat: mintegy harminc oldalas, nagyrészt a bizottságok elnökei által megfogalmazott referátumokat. Végül az Akadémia kijelöli a napot, amelyen döntést hoz. És az Akadémia maga dönt.
– Vagyis az Akadémia megteheti, hogy nem követi az Önök ajánlásait?
– Látja, mi is tévedhetünk. Az Akadémia megteheti hogy másképp szavaz… Az akadémikusok elolvassák a jelentéseket, ezen kívül év közben is részt vesznek a tárgyalásokon. Különben általában követik a bizottság tanácsait, de – mondtam – mindig fennáll a lehetőség hogy mégis más véleményen legyenek. Ezért például lehetetlen lenne egy újságíró kérdésére válaszolva akár a díjazást megelőző napon megmondani, ki lesz a díjazott.
– A díj odaítélését milyen többség alapján döntik el? Egyhangú vélemény szükséges?
– Nem, az egyszerű szavazattöbbség dönt. És nem lehet díjazni olyan tudóst, aki a jelentésben nem szerepel. Ha például két kutatót közösen elvégzett munkájukért javasoltak esetleg, meg kell majd osztaniuk a díjat, ám utólag hiába derül ki, hogy egy harmadik is velük együtt dolgozott (tehát szintén díjra érdemes), ha e harmadik nem szerepel a javasoltak listáján, elesik a díjtól… Egyébként ma (különösen a fizikában) éppen ez a nehéz: több közölt munkát többen aláírnak, s ilyenkor nehéz választani. Ezért kellett megváltoztatni a díjkiosztás szabályait. Ezelőtt az együttesen díjazott munkatársak számát nem korlátoztuk, ezután a díjat semmi esetre sem lehet majd háromnál többfelé elosztani. Ne feledjük, hogy a díj anyagilag is sokat jelent: 400000 svéd korona volt 1970-ben.
– Bizonyára sok tudós maga fizetne azért, hogy díjazzák. Hisz nem annyira a pénzre vágynak, mint inkább a megtiszteltetésre.
– Ez így igaz. Megnyugtató, hogy a Nobel-díj megőrizte eredeti rendeltetését. S kiosztásában hetven év óta nem estek nagy hibák: néha éppenséggel arra gondolok, hogy szerencsénk is van. Persze sajnálatos, hogy egyes tudósok nem kapták meg a díjat, de azt senki sem mondhatja, hogy inkább meg kellett volna kapniuk, mint egyik vagy másik díjazottnak.
– A díjazott munka „keltezése” és a díjazás között gyakran meglepően hosszú idő telik el. Például a nagy vegyészek közül R. B. Woodwardnak és D. H. R. Bartonnak, az orvostudományban pedig Konrad Bloch-nak különösen sokat kellett várnia.
– Igen. Meglehet, hogy munkájukat több évben is sokra értékelték, de bizonyára mindig akadtak olyanok, akiket még többre értékeltek.
– De hát tíz évig…
– Lehet, hogy mások munkái időszerűbbek voltak. Vannak ilyen esetek. Tekintsük például Onsagert, aki egyszemélyben kiváló fizikus és remek vegyész: 1968-ban kapta meg a kémiai Nobel-dijat az irreverzibilis termodinamikai folyamatok egyenleteiért, amelyeket a harmincas években állított föl. Megesik az ilyesmi. Az idézett példák sajnálatos esetek, kivételek. Gyakorlatilag a díj ritkán késik nagyon sokat.
– Abban, hogy egyesek hamarabb, mások később részesülnek a díjban, nem játszanak közre nem tudományos tényezők? A díjra méltók erkölcse, filozófiai, illetve politikai nézetei nem befolyásolják azokat, akik a díjat odaítélik?
– Nem hiszem, hogy ez ma megtörténhet, s ami a tudományos díjakat illeti, gondolom, a múltban sem történt meg.
– Visszatérve az eltolódás kérdéséhez: Nobel végrendelete szerint minden évben egy az évi kiváló munkát kellene díjazni. Ezt a kitételt ma már mellőzik.
– Az új szabályzat kidolgozását megelőzően hangzottak is el megjegyzések erre vonatkozólag. Mi egy kissé átértékeltük a végrendelet szövegét: azt mondjuk, hogy ezt vagy azt a felfedezést valamely újabb felfedezés ismét időszerűvé tette. Gyakran elég azzal érvelni, hogy a felfedezés vagy az elmélet annyira szép, hogy mai napig megőrizte aktualitását.
– A kísérleti munkákat gyakran díjazzák az elméletiek előtt. Például Feynman és munkatársai kidolgozták a kvantumelektrodinamika elméleti alapjait. Kusch és Lamb kísérleteikért kapták meg a díjat, ám ezek az egyébként valóban remek kísérletek csupán a már kidolgozott elméletet igazolták. Hasonló a helyzet Kastler esetében, aki az optikai szivattyúzás elméletének kidolgozásáért kapta meg a díjat; Townest a lézer kivitelezéséért Kastler előtt díjazták, pedig a lézer nem más, mint az optikai szivattyúzás alkalmazása. Úgy tűnik, ebben a tekintetben nincsen is szabály: díjazhatnak elsőnek kísérleti és elméleti kutatót egyaránt.
– Valóban nincs szabály. Ám az összefüggésről, amelyet említett, érdemes beszélni. A lézer valóban az optikai szivattyúzás egyfajta alkalmazását jelenti, azonban amit Kastler kidolgozott, az mégsem lézer. A lézer működéséhez el kell érni az atomok bizonyos serkentettségét, hogy úgy mondjuk „erősen kell szivattyúzni”, ebben az esetben viszont annyi dolog megváltozik! Ezeket a dolgokat Kastler első munkái nem tartalmazták.
– Az antiproton felfedezői, Segré és Chamberlain kétségkívül jó kutatók, ám segítségükre ott volt a bevatron is, a készülék hiányában semmit sem fedeztek volna fel.
– Ez igaz. Sőt a felfedezésről szóló tudományos közleményt nagyon sokan aláírták. Nehéz volt választani.
– Einsteinnak és de Broglie-nak csak intelligenciája és ceruzája volt. Hogyan becsülik fel önök egy kutató értékét? Számolnak azzal, hogy az egyik kiváló elméleti szakember, a másik meg ragyogó kísérletező?
– Felfogásunk szerint mi azért vagyunk, hogy megítéljünk és díjazzunk valamely általában jó munkát; s most ön kéri, döntsük el azt is, ki az okosabb. Szerintem ezt lehetetlen megítélni. Kétségkívüli, hogy egyeseknek a képzelőerejük, másoknak a szerencséjük nagyobb. Tapasztalatom szerint (a fizikáról van szó, amihez jobban értek) egyesek éppen azáltal játszanak nagy szerepet valamely elmélet fejlődésében, hogy elképzeléseik más kutatókat serkentenek. Egy felfedezéshez való hozzájárulásuk mértékét nem is lehet pontosan megállapítani, s ők mégis kiválóak. S díjazásukra mégsem kerül sor. Például Sommerfeld, az atomspektrumok elméletének kidolgozója, az ezen a területen dolgozó összes elméleti kutatók szellemi atyja sohasem kapta meg a díjat.
– Térjünk rá, szives belegyezésével, a gazdasági Nobel-díjra.
– Ez a nemrég létesített kitüntetés nem nevezhető Nobel-díjnak. Nobel-díjak azok, amelyeket Alfred Nobel végrendeletében megjelölt. A gazdasági díj igazi elnevezése ez lehetne: „prix á la mémoire d’Alfred Nobel” (Alfred Nobel-emlékdíj).
– Az emberek mégis Nobel-díjnak tekintik.
– Igaz, persze, minthogy ugyanolyan módon ítélik oda, mint a többit. A Tudományos Akadémián működik egy közgazdasági szak, Nobel-bizottság létesült, ennek van elnöke; ők terjesztik elő a javaslatokat. Egyébként meggyőződésem, hogy mindeddig igen helyesen választottak.
– Ön, aki az egyik Nobel-bizottság elnöke, mit érez, amikor dönt? Gondol-e döntésének minden következményére, ami a Nobel-díjas pályafutását és országának tudományos életét illeti?
– Voltaképpen mindeddig sikerült elvonatkoztatnom ettől az összefüggéstől, s úgyszintén érzelmeimtől is. Megpróbálom a lehető legtárgyilagosabban lemérni a jelentések készítőinek és a bizottságbeli munkatársaimnak az érveit. Érdekes, de nehéz, felelősségteljes és sok munkát kívánó hivatás ez. Hozzátenném még, hogy a Nobel-díjasok általában elbűvölő emberek, akik tevékenységük lényegét ismertetendő, gyönyörű előadásokat tartanak. A velük való találkozás számunkra mindig nagy örömet és kétségtelen értékű tapasztalatot jelent.
Megjelent A Hét II. évfolyama 44. számában, 1971. október 29-én.