A nyilatkozathoz csatlakoztak a NATO meghívottai is.
1. Bukarestben, a Fekete-tenger partjának közelében gyűltünk össze, egy olyan időszakban, amikor Oroszország folyamatos ukrajnai inváziója fenyegeti az euroatlanti békét, biztonságot és jólétet. Oroszország teljes felelősséget visel ezért a háborúért, amely a nemzetközi jog és az ENSZ Alapokmánya alapelveinek égbekiáltó megsértése. Oroszország agressziója, beleértve az ukrán polgári és energetikai infrastruktúra elleni folyamatos és lelkiismeretlen támadásokat, ukránok millióit fosztja meg az alapvető emberi szolgáltatásoktól. Befolyásolja a globális élelmiszerellátást, és veszélyezteti a világ legkiszolgáltatottabb országait és népeit. Oroszország elfogadhatatlan cselekedetei, beleértve a hibrid tevékenységeket, az energetikai zsarolást és a vakmerő nukleáris retorikát, aláássák a szabályokon alapuló nemzetközi rendet. Szolidaritást vállalunk Lengyelországgal a november 15-i incidenst követően, amely az Ukrajna elleni orosz rakétatámadások következtében tragikus halálos áldozatokkal járt. Elítéljük Oroszország kegyetlenségét Ukrajna polgári lakossága ellen, valamint az emberi jogok megsértését, például az erőszakos deportálásokat, a kínzásokat, valamint a nőkkel, gyermekekkel és a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyekkel szembeni barbár bánásmódot. Mindazokat, akik háborús bűnökért felelősek, beleértve a konfliktushoz kapcsolódó szexuális erőszakot is, felelősségre kell vonni. Elítéljük továbbá mindazokat, köztük Fehéroroszországot is, akik aktívan elősegítik Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúját.
2. Üdvözöljük ma Kuleba külügyminisztert, teljes szolidaritást vállalunk Ukrajna kormányával és népével, akik hősiesen védik nemzetüket és földjüket, és tisztelettel adózunk az elvesztett életek előtt. Továbbra is szilárdan kiállunk Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett. Soha nem fogjuk elismerni Oroszország illegális annexióit, amelyek durván sértik az ENSZ Alapokmányát. Folytatjuk és tovább fokozzuk Ukrajna politikai és gyakorlati támogatását, miközben Ukrajna továbbra is megvédi szuverenitását és területi integritását, valamint közös értékeinket az orosz agresszióval szemben, és támogatásunkat mindaddig fenntartjuk, amíg szükséges. Ebben az összefüggésben a NATO továbbra is szorosan együttműködik az érintett érdekelt felekkel, beleértve a nemzetközi szervezeteket, különösen az EU-t, valamint a hasonlóan gondolkodó országokat. Az eddig nyújtott támogatásra építve most is segíteni fogjuk Ukrajnát abban, hogy megerősítse ellenállóképességét, megvédje népét, és fellépjen Oroszország dezinformációs kampányai és hazugságai ellen. A szövetségesek segíteni fogják Ukrajnát abban, hogy helyreállítsa energetikai infrastruktúráját és megvédje népét a rakétatámadásoktól. Emellett továbbra is eltökélten támogatjuk Ukrajna hosszú távú erőfeszítéseit a háború utáni újjáépítés és reformok útján, hogy Ukrajna biztosítani tudja szabad és demokratikus jövőjét, modernizálja védelmi ágazatát, erősítse hosszú távú interoperabilitását és elrettentsen a jövőbeni agressziótól. Továbbra is erősíteni fogjuk partnerségünket Ukrajnával, miközben az ország előmozdítja euroatlanti törekvéseit.
3. Finnország és Svédország a mai napon a szövetséghez való csatlakozásra meghívott államokként vesz részt. Csatlakozásuk biztonságosabbá teszi őket, a NATO-t erősebbé, az euroatlanti térséget pedig biztonságosabbá. Biztonságuk közvetlen jelentőséggel bír a Szövetség számára, többek között a csatlakozási folyamat során is.
4. Emlékeztetve arra, hogy a Nyugat-Balkán és a Fekete-tenger térsége stratégiai fontosságú a Szövetség számára, üdvözöljük a NATO-partnerországok, Bosznia-Hercegovina, Grúzia és a Moldovai Köztársaság külügyminisztereivel folytatott találkozónkat, mivel a NATO megerősíti az integritásuk és ellenálló képességük kiépítéséhez, a képességeik fejlesztéséhez és politikai függetlenségük fenntartásához nyújtott, személyre szabott támogatását. Szilárdan kiállunk a Szövetség nyitott ajtók politikája iránti elkötelezettségünk mellett. Megerősítjük a 2008-as bukaresti csúcstalálkozón hozott döntéseinket, valamint a Grúziával és Ukrajnával kapcsolatos valamennyi későbbi döntést.
5. A NATO védelmi szövetség. A NATO továbbra is mindenkor megvédi lakosságunkat és a szövetséges terület minden egyes centiméterét. Ezt a 360 fokos megközelítésünkkel összhangban és minden fenyegetéssel és kihívással szemben fogjuk tenni.
6. Elítéljük a terrorizmust, annak minden formájában és megnyilvánulásában, és szolidárisak vagyunk Törökországgal a közelmúltbeli szörnyű terrortámadások utáni gyászban. Minden stratégiai irányból fenyegetésekkel és kihívásokkal nézünk szembe a tekintélyelvű szereplők és a stratégiai versenytársak részéről. Az euroatlanti biztonságot évtizedek óta érintő legsúlyosabb fenyegetés fényében és a stratégiai koncepcióval összhangban új alapvonalat vezetünk be elrettentő és védelmi pozíciónk tekintetében, jelentősen megerősítve azt és továbbfejlesztve a robusztus, harcképes erők és képességek teljes skáláját. Mindezek a lépések jelentősen megerősítik a NATO elrettentő és előretolt védelmi képességét. Továbbra is elkötelezettek vagyunk a szövetségesek kritikus infrastruktúrája elleni ellenséges támadásokra való felkészülés, az azoktól való elrettentés és az azok elleni védekezés mellett. A Szövetségesek elleni bármilyen támadásra egységes és határozott választ fogunk adni. Egységben és szolidaritásban állunk össze, és megerősítjük a nemzeteink közötti tartós transzatlanti köteléket. Továbbra is a békére, biztonságra és stabilitásra törekszünk az egész euroatlanti térségben.
Translated with http://www.DeepL.com/Translator
A szerkesztő megjegyzése
A fenti szöveg – az Újnépszabadságban leltünk rá éjfél után -, mint látható, gépi átültetés. (Némiképp utószerkesztve.) Amint a hivatalos fordítás megjelenik, TÉKA/DOKUMENTUM rovatunkban azt is közöljük. Most sietnünk kellett.
Aki nem követte figyelemmel, elképzelni sem tudja, milyen erőt, magabiztosságot és szolidaritást sugárzott a történelem mindmáig legnagyobb és legerősebb nemzetközi védelmi szervezetének bukaresti összejövetele, a világpolitika és a diplomácia jeleseinek összehangolt munkája. (A NATO külügyminisztereinek nyilatkozata román nyelven ITT olvasható.)
Itt nem szurkolásról van szó s nem törzsi megnyilvánulásokról. Oroszország ukrajnai háborúja, a törvénytelen és indokolatlan agresszió kudarcra van ítélve. Aki másképp gondolja, készüljön fel arra, amit Trump és Bolsonaro bukásakor érzett. (S utánuk több is jön talán.) Kár, hogy a világban az erőnek kell győznie, de jó, hogy van erő a rossz ellen.
Váratlanul imponáló volt a román külügyminiszter, Bogdan Aurescu szereplése; Antony Blinken nem győzte méltatni.
Aurescutól jött az első reagálás is, a szociális hálón:
Salut adoptarea astăzi la București a Declarației ministerialei @NATO pe care o găzduiesc #ForMin ce condamnă războiul RU contra & atacurile asupra civililor&infrastructurii civile. Am reiterat sprijinul nostru pt. aspirațiile euroatlantice ale UA http://mae.ro/node/60389
Némiképp a sors iróniája, hogy 2004 és 2009 között Aurescu volt annak a jogászcsapatnak a vezetője, amelyik a Nemzetközi Bíróságon Ukrajna ellenében visszaszerezte Romániának a Fekete-tenger egy vitatott területet (pontosabban annak 79, 34 százalékát, a kontinentális talapzat 9700 négyzetkilométerét). Azóta országában „a hágai hősnek” nevezik.
Sokáig ő maradhat Románia külügyminisztere.