
Németországban a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal alkotmányellenesnek minősítette a német AfD (Alternative für Deutschland) nevű szélsőjobboldali pártot. Ez az első eset, hogy a demokratikus jogállam erre rendelt intézménye elvégezte a dolgát, hogy megvédje az alkotmányos rendet. Persze, ez is csak akkor ér valamit, ha be is tiltják az AfD-t.
A demokráciának, az alkotmányos rendnek, a jogállamnak nincs alternatívája. A nácizmust és a fasizmust értik ezek a demokrácia „alternatívájának”. Demokratikus alternatívája nincs a demokráciának. A demokratikus alkotmányok ezt fejezik ki, s ezt védelmeznék, csakhogy az írott szövegnek, az alaptörvényeknek nem szereznek érvényt.
Olyan pártot, mely nem fogadja el a hatalmi ágak szétválasztására, a fékek és ellensúlyok rendszerére épülő jogállamot (a törvények alá rendelt hatalmat), s így alkotmányellenes programot hirdet, alkotmányellenesnek kell nyilvánítani, s be kell tiltani. Ez a demokrácia, a jog, a szabadság megvédésének egyetlen módja.
Ha Németország végigmegy az úton, s alkotmányvédelmi szervei teszik a dolgukat azzal, hogy a törvényeket használják, azzal példát mutat az illiberális fasiszta rendszerek elleni védekezés egyetlen hatékony módjára. Feltalálja az alkotmányos jogállam az alkotmányos jogállam védelmét (végre!), amelynek lényege, hogy használja az alkotmányos védelmet.
Ez így zavarosan hangozhat, pedig erről van szó. A világ fasizálódásának oka, hogy fasiszta pártokat, melyek illiberálisnak szépítik magukat (az illiberális fasisztát jelent), nem tiltanak be, pedig a demokratikus alkotmányok ezt előírják. A magyar demokratikus Alkotmány is a hatalom kizárólagos birtoklására való törekvést, az alkotmányos rend megdöntését tiltotta.
Ennek ellenére ez megtörtént: Magyarországon Orbán Viktor megdöntötte az alkotmányos rendet, egy új társadalmi rend létrehozását jelentette be 2010-ben, amiért az érvényben levő Alkotmány szerint abban a pillanatban őrizetbe kellett volna venni, megbilincselni, és az alkotmányos rend megdöntésének kísérlete miatt bebörtönözni. Ez volt a törvény.
De a demokrácia nem használta saját törvényeit önmaga megvédésére, lehetőséget adott arra, hogy az alkotmányos rendet eltöröljék, korlátlan hatalmat hozzanak létre, még magát az Alkotmányt is megsemmisítsék, és egy diktatórikus új rendszert építsenek fel, amelyben Orbán maga a törvény. Rendszere pedig az ő akaratát „törvényesíti”, ami nem törvényes.
Mindennek hátterében a demokrácia hamis „liberális” értelmezése áll. Ez az értelmezés azt mondja, hogy a demokráciában demokráciaellenes politikai erők is létezhetnek, olyan párt is működhet, amelynek programja a demokrácia megdöntése. De alkotmányellenes párt működése alkotmányellenes, s ami alkotmányellenes, az törvénytelen, azt be kell tiltani.
A hamis, önpusztító liberális nézet idézte elő a világ demokratikus részének fasizálódását, beleértve a demokrácia és a szabadság hazájának, Amerikának fasizálódását is. Amikor az első alkalommal megjelent Donald Trump, még nevetséges volt (ahogy Hitler is az volt), de mostanra az ország fele az alkotmányos rend megdöntésének híve.
Miközben Trumpot az amerikai Alkotmány alapján el kellett volna tiltani, hogy szövetségi hivatalt viseljen, ennek ellenére (két impeachment) ellenére megtehette. Annak ellenére is, hogy nyilvánvaló és egyértelmű bizonyítékok vannak arra, hogy 2021. január 6-án fizikai támadással is megpróbálta megdönteni az alkotmányos rendet.
Orbán is ezt tette 2006 őszén, majd 2010-ben demokratikus felhatalmazással lehetett a demokráciaellenes programjával miniszterelnök, s amit az utcán nem sikerült, azt megtette a hatalomban. Államcsínyt követett el. Trump ugyanezt teszi, az alkotmányos rendet immár a Fehér Házból támadja. A demokrácia, az alkotmányos rend önvédelme nem jól működött.
Annak ellenére, hogy minden törvény rendelkezésre állt. Trumpot a január 6-i támadás után törvényesen le kellett volna tartóztatni. Nem rajta múlott, hogy az általa felbíztatott csőcselék nem gyilkolta le a Kongresszus mindkét házát. Nem tették meg, most pedig az ország retteghet, mi következik. Az amerikai Alkotmány szerint senki nem állhat a törvények felett, de egyes esetekben Trump már a törvények felett áll. Nem hajtja végre a bírósági ítéleteket, semmibe veszi az Alkotmányt. Különféle trükkökkel kijátssza és lerombolja az alkotmányos rendet. Ennek az esetnek is az a tanulsága, hogy a demokráciát és a szabadságot a törvények védik meg.
De a törvények és az alkotmányok csak abban az esetben védik meg a demokráciát, ha a törvényeket alkalmazzák. Ha az alkotmányok világos utasítása ellenére nem tiltják be az alkotmányellenes pártokat (amelyek az alkotmányos rendet elutasítják), ha a törvényeket nem alkalmazzák, akkor a fasiszta és náci pártok „keresztény” név alatt elpusztítják őket.
Hamis vélekedés, amit a történelem is cáfolt, hogy a demokrácia megvédi önmagát ezektől a pártoktól, mert az emberek nem szavaznak rájuk. A tömegeket pofonegyszerű becsapni, félrevezetni, megtéveszteni. A tömegpszichózis megállíthatatlan, a közösségi média idején főleg, ezért csak a törvények alkalmazása védheti meg az alkotmányos rendet.
Ugyanez igaz a náci beszédre, amelynek a szabadságáért tűzbe mennének a liberálisok, aztán csodálkoznak, amikor cigányok elleni sorozatgyilkosságok következnek be. Vagy az alkotmányos rendet náci eszmék mentén megváltoztathatják, és az emberek támogatják. Mindez a civilizáció elpusztításával fenyeget. Az emberiség fejlődése semmit nem ér.
Ezért óriási jelentősége van annak, ha a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal saját vizsgálata és megállapításai alapján kezdeményezi az AfD nevű fasiszta, náci párt azonnali betiltását. Ez pedig nem a demokrácia sérelme, hanem a demokrácia és a törvényesség, az alkotmányosság védelme és diadala lesz.
A tanulság legfeljebb annyi, hogy nem szabad eddig várni, amikor már megfertőzik náci eszmékkel a társadalmat és már híveik vannak. Gyorsan kell cselekedni, még mielőtt ők is hatalomra nem jutnak. JD Vance, aki egy olyan elnök alelnöke, aki nem kerülhetett volna alkotmányosan hatalomra, már parancsolgatni akart a németeknek az AfD ügyében.
Ugyanezt tette Marco Rubio amerikai külügyminiszter, aki nem a fasiszta náci AfD-t tartja szélsőségesnek, hanem azokat a demokratikus pártokat, amelyek az német alkotmányt védik, s akik a történelmük alapján sokkal jobban tudják, milyen veszélyt jelentenek ezek a szélsőjobboldali pártok. Olyan veszélyt, amivel szemben most Amerika is védtelen.
Ha Németországnak sikerül alkotmányosan és törvényesen megvédeni a demokráciát, ez mintául szolgálhat más európai országoknak is. Ellenkező esetben megállíthatatlan a náci és fasiszta hatalomátvétel a demokratikus országokban, aminek vége újra kizárólag háború és pusztulás lehet, amely véget vet az emberi civilizációnak és az emberi életnek.