Szeptember 12-én a román kormány illetékesei készülő autópályákat látogattak meg, munkalátogatásaik nyomán derűlátó nyilatkozatok születtek.
Az erdélyi autópálya Szilágynagyfalu-Berettyószéplak szakaszának jövő heti átadásával a romániai autópályák hossza eléri a mérföldkőnek tekintett ezer kilométert – jelentette ki kedden Prahova megyében Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter Marcel Ciolacu kormányfő társaságában a Ploieşti-Buzău sztráda 1-es és 2-es szakaszát látogatta meg.
Grindeanu a sajtónak elmondta, hogy a Mizil-Pietroasele autópályaszakaszon késésben vannak a munkálatok, de az ütemük várhatóan fel fog gyorsulni. Megemlítette a minisztériumnak azt a célkitűzését, hogy jövőre Craiovától Konstancáig sztrádán lehessen eljutni.
A miniszter kitért arra is, hogy a 2,1 milliárd eurós forrásmegvonás az EU helyreállítási alapjából nem érintette a szállításügyi minisztérium beruházásait. Így például az országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt vasúti gördülőállomány-fejlesztést az EU modernizációs alapjából fogják finanszírozni – magyarázta.
Marcel Ciolacu kormányfő ehhez hozzátette, hogy a PNRR-ből forrásmegvonás miatt kikerülő összes beruházást vissza nem térítendő uniós forrásokból fogja fedezni a kormány.
A Ploieşti-et Buzăuval összekötő A7-es autópálya 1-es és 2-es szakaszának keddi meglátogatása után Marcel Ciolacu kormányfő a sajtónak kijelentette, hogy szerinte Sorin Grindeanu az első szállításügyi miniszter a rendszerváltás után, akinek van víziója a hazai közúti infrastruktúra-fejlesztésekről.
A miniszterelnök szerint soha nem zajlott még ennyi beruházás a minisztériumnál, és ez az első alkalom, amikor az ütemezésük egy átfogó koncepció szerint történik. Ennek lényege, hogy a kivitelezések összhangban legyenek egymással, a moldvai autópálya, a bukaresti körgyűrű, az Olténia és Konstanca irányába tartó autópályák egyszerre készüljenek el. „Az összeköttetések nagyon fontosak, mert a forgalom koherenciáját biztosítják” – jegyezte meg.
Ciolacu elmondta azt is, hogy a kormány számára az előző uniós költségvetési ciklushoz tartozó források lehívása és a nagy infrastrukturális beruházások jelentik a prioritást. Közlése szerint Románia abszorpciós rátája jelenleg meghaladja a 93 százalékot, és szeretné, hogy az év hátralévő hónapjaiban elérje a 98-99 százalékot.
A kormányfő kijelentette, nagyon elégedett azzal a munkaütemmel, amit Sorin Grindeanu miniszter diktál az autópályaépítőknek.
Ezzel a munkalátogatások nem szűntek meg. Ugyanaznap nagyon fontosnak nevezte Marcel Ciolacu kormányfő, hogy Moldvának ‘végre’ autópályája lesz. A miniszterelnök Focşani-ban nyilatkozott a sajtónak, miután meglátogatta az épülő Buzău-Focşani sztráda negyedik szakaszát.
Ciolacu kifejtette, hogy a moldvai autópálya egyensúlyt teremt Románia történelmi régióinak fejlődésében. Méltatta ugyanakkor Sorin Grindeanu szállításügyi minisztert, aki feszes munkaritmust diktál a kivitelezőknek.
A kormányfő szerint a moldvai autópályának már csak a harmadik, Pietroasele és Buzău közötti szakaszán késlekednek a munkálatok „bizonyos intézmények játszadozásai” miatt. „Remélem, hogy más állami intézmények tájékoztatni fognak engem mint miniszterelnököt arról, hogy mi történik ott valójában, mert senki sem vállalja a felelősséget, amikor európai pénzek vesznek el” – jegyezte meg.
Ciolacu beszélt arról is, hogy reményei szerint folytatódni fognak a munkálatok a Paşcani-Siret sztrádaszakaszon is. Hangsúlyozta, hogy a moldvai autópálya Ukrajna támogatását is meg fogja könnyíteni.
„A mi szándékunktól függetlenül Ukrajna újjáépítése elsősorban a Románia területen felállítandó csomópontokon keresztül történik majd. Ez a legrövidebb útvonal, amint azt a gabonatranzit esetében is láttuk, és automatikusan jelentős beruházásokat hoz majd Moldvába” – mondta a miniszterelnök.
Forrás: Agerpres, magyar kiadás