Reméljük, hogy az egyházi vezetés a legszigorúbb eréllyel fog gátat szabni az olyan gondolatmenetek hirdetésének, amelyek sértik a zsidó nép méltóságát – fogalmaz dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke közleményében, amelyben az érdi evangélikus lelkész, Labossa Péter Mihály antiszemita prédikációjára reagált. Az evangélikus lelkész a templomban arról beszélt, hogy szerinte Isten azért engedte, hogy megtörténjen a holokauszt, mert a zsidóság elutasította és elárulta Jézust.

Az elmúlt hónapokban szerte a világban ijesztő gyorsasággal nőtt az antiszemitizmus, ezért egy magyar zsidó embert sem érhet váratlanul, ha már a magyar nyilvánosságban is a zsidó vallási hagyományra és a zsidó népre vonatkozó súlyosan sértő beszédet hall. Különösen fájdalmas azonban az, hogy egy, a zsidósággal kifejezetten jó kapcsolatot ápoló egyház felkent papja a szószékről terjeszti azt az évezredek óta ismert vádat, hogy a zsidóság saját maga felelős az őt ért történelmi csapásokért, beleértve a nácizmus bűneit is.
Elkeserítőnek találjuk, hogy ezek a holokauszt áldozatainak az emlékét meggyalázó, éppen a soá 80. évfordulójának évében hirdetett toxikus szavak egy magyar keresztyén templomban, magyar keresztyének előtt, méghozzá egy olyan keresztyén magyar ember szájából hangzottak el, aki – esküje szerint – az életét az igazságnak és
Isten szolgálatának szentelte.
Jeruzsálem ókori pusztulásának és a XX. századi zsidók elleni népirtásnak teológiai „érvekkel” való igazolása nem más, mint az ó- és középkori legsötétebb zsidógyűlölet felélesztése és terjesztése.
Nemcsak az egész zsidóság számára sértő a holokauszt áldozatai emlékének meggyalázása, hanem igazán méltatlan Sztehlo Gábor egyházához, amely német földön nyíltan, bátran nézett szembe mind az alapítása kori teológiai zsidóellenességgel, mind a nácikkal való történelmi együttműködésük tanulságaival, és valódi bűnbánatot
tanúsított.
Ismerve a Magyarországi Evangélikus Egyház őszinte elkötelezettségét az antiszemitizmus minden formájával szemben, nagyon reméljük, hogy az egyházi vezetés a legszigorúbb eréllyel fog gátat szabni az olyan gondolatmenetek hirdetésének, amelyek sértik a zsidó nép méltóságát, és mérget csepegtetnek a hívő emberek lelkébe.

 Budapest, 2024. augusztus 8.

Jeruzsálem a bibliai időkben