Az Eurobarometer kutatása szerint ugyanakkor alig több mint a magyarok kétötöde tartja jónak az Európai Uniót.

A magyarok csaknem kétharmada tartja fontosnak hazánk uniós tagságát. 54 százalék szerint jó Magyarországnak, hogy az Európai Unióhoz tartozunk, és csak hét százalék érzi ezt rossznak – derül ki az Eurobarometer szerdán megjelent felméréséből, melyről a Telex számolt be.

A portál kiemeli, hogy az uniós közvélemény-kutatás fél évvel ezelőtti kiadásához képest romlott a hazai kép: kevesebben mondtak igent arra, hogy összességében javára vált-e az uniós tagság Magyarországnak, bár még így is a magyar megkérdezettek 73 százaléka értett egyet ezzel. A felmérés szerint emellett

majdnem a magyarok felének semleges a képe az EU-ról, a 47 százalékos arány a legmagasabb az összes tagállam közül.

Alig több mint a magyarok kétötöde látja jónak az EU-t, míg 12 százaléknyian rossznak tartják.

Az Európai Unió hasznát a magyarok leginkább – messze az uniós átlag felett – gazdasági jellegű érvekkel indokolták,

  • a legtöbben, tízből négyen a munkalehetőségeket emelték ki, holott ezt csak 24 százalék mondta az EU-ban,
  • második helyen a gazdasági növekedés végzett,
  • a harmadikra pedig az életszínvonal-emelés került, ezt nagyjából másfélszer többen emlegették, mint az uniós átlag.

Az Eurobarometer kutatásából az is kiderült, hogy

  • a magyarok közel kétharmada mondott nemet arra a kérdésre, számít-e a szava az EU-ban, Magyarország befolyásáról az unióban pedig hajszál híján minden második válaszadó mondta ugyanezt.
  • a magyarok 56 százaléka azzal sem értett egyet, hogy hazánkban számítana a szava.
  • az uniós átlag alatt, csak 21 százaléknyian mondták, hogy az EU-tagság aláásná a külső határok ellenőrzését.
  • az EU-n belüli demokrácia működésével többen elégedettek, mint a hazaival, bár a nemzetinél javult, az uniósnál romlott a kép.
  • a magyarok kicsit több mint fele szerint rossz, valamivel több mint harmada szerint jó irányba mennek a dolgok az Európai Unióban.
  • az EU jövőjét 55 százaléknyian látják borúsan, 42 százaléknyian derűsen, ami valamivel kedvezőtlenebb, mint az uniós átlag.
  • a hazai helyzetről még az uniósnál is kicsit lesújtóbb a magyarok véleménye, 58 százalék látja negatívnak, és csak a válaszadók harmada véli ellenkezőleg.

Bár az adatokat még azelőtt vették fel, hogy beindult volna a plakátkampány és a nemzeti konzultáció, valamint az Orbán-kormány beleszállt volna Ukrajna csatlakozási tárgyalásaiba, a magyarok az uniós átlagnál kicsit nagyobb arányban, 54 százaléknyian értettek egyet azzal, hogy az Ukrajna elleni orosz támadás miatt fel kellene gyorsítani az új országok EU-csatlakozását.

Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2023. december 6-án.