A Repropress a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától kapott közigazgatási határozat alapján, mint reprezentatív közös jogkezelő szervezet, kiterjesztett hatállyal végezheti immáron tevékenységét, annak érdekében, hogy végre méltányos díjazásban részesüljenek a sajtókiadók az általuk előállított médiatartalom digitális platformokon történő terjesztéséért. A kiadói szomszédos jog intézménye és annak közös jogkezelésben való hatékony érvényesítése lehetővé teszi, hogy a médiatartalmak előállítói és a globális technológiai platformok új, minden fél számára előnyös, partneri
viszonyban működjenek együtt a médiafogyasztók, a felhasználók érdekében.
Tagjaink médiatartalmát ez idáig díjazás nélkül hasznosították az online platformok. A sajtókiadványok kiadóinak dedikált új szomszédos jogintézmény (sajtókiadói jog) célja az egyensúly megteremtése a felhasználásban érintett felek között: a kiadók méltányos díjazásban kell részesüljenek a tartalmaikért cserébe, a tartalomelőállítás fenntarthatóságának biztosítása érdekében. Ennek köszönhetően az állampolgárok – és a társadalom egésze – számára a demokrácia egyik alappillérének tekinthető megbízható információk állnak rendelkezésre.
A felhasználók a közös jogkezelés keretében egyetlen jogosítással valamennyi online sajtókiadó kiadványának felhasználására jogot szerezhetnek, a jogosultak pedig érdekeiket hatékonyan tudják érvényesíteni az erre dedikált, hatósági engedéllyel rendelkező szervezetükön keresztül.
Tagjaink álláspontja szerint a közös jogkezelés az egyetlen hatékony eszköz annak érdekében, hogy érvényesíteni tudják jogaikat: együtt kell tárgyalni és így kell tisztességes, méltányos díjazást várnunk a médiatartalmakért, amelyek hozzájárulnak a platformok üzleti modelljének sikeréhez.
Hivatal Péter, a Repropress elnöke kiemelte, hogy „a sajtókiadványok szerzőit képviselő közös jogkezelőként könnyebb megállapodni a méltányos díjazásról, mindez nagyobb jogdíjbevételt jelenthet. A közös jogkezelés képes a jogosultak egységét képviselni
az olyan nagy szolgáltatók kapcsán is, mint a Google vagy a Facebook. A jogosultaknak nem egyedül kell végigjárniuk a felhasználás engedélyezésének folyamatát, és nem kell idegen nyelven szerződéseket kötniük az érintett cégekkel.”
Az újonnan létrehozott egyablakos rendszer nem csak az online platformok számára, de az egyéb, kisebb keresőmotorok, híraggregátorok és médiafigyelő cégek számára is előnyös lesz, hiszen a rendszer leegyszerűsíti a jogosítás folyamatát, világos és
átlátható keretet biztosít az új, szomszédos jogok által védett tartalmak felhasználására.
Az engedély birtokában megkezdődhetnek a tárgyalások a jogdíjak beszedésének mikéntje tekintetében is. A Repropress következő feladata, hogy a törvény által előírt és immár birtokolt jogosítványa birtokában felvegye a kapcsolatot a sajtókiadói szomszédos jogok felhasználásáért felelős valamennyi piaci szereplővel annak érdekében, hogy megállapodjon a kiadók számára járó méltányos díjazásban, a szerzői jogi törvényben másfél évvel ezelőtt elfogadott új jogintézmény hatékony végrehajtása érdekében.
A díjszabással kapcsolatos tárgyalások eredményeként létrejövő tarifákat az igazságügyért felelős miniszter hagyja majd jóvá.
Hivatal Péter, a Repropress elnöke „büszke arra, hogy az általa vezetett szervezet közösen juttatja érvényre a törvény által megalkotott keretrendszerben a kiadók érdekeit. A közös jogkezelő szervezet engedélye döntő lépés a kiadók és a felhasználók közötti méltányos díjazás megteremtése felé, hiszen eddig ezek a cégek
jogosulatlanul és díjazás nélkül használták fel a sajtó által előállított tartalmakat.”
Budapest, 2023. január 2.