A Magyar Hang cikke.

Tüntetés a Belügyminisztérium épülete előtt a Madách Imre Gimnázium igazgatója mellett
2024. szeptember 2-án (Fotó: Magyar Hang/Ficsor Benedek)

Hétfő este hatra hirdettek tüntetést a Belügyminisztérium épülete elé a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentése ellen tiltakozva.

A meghirdetett kezdés előtt már ezres tömeg lehetett a Széchenyi téren – jelentette tudósítónk. A tömegben Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is megjelent. Az első felszólaló egy madáchos diák volt, Farkas Ádám. Nem tűrjük el, ami az iskolával és a magyar oktatási rendszerrel történik. A mi telefonjainkat nem fogják elvenni. A Madách előre megy, nem hátra – mondta, majd öt érvet sorolt fel azért, hogy a telefont ne vegyék el a diákoktól és ne küldjék el a tanárokat az iskolákból. Jó-e az, hogy a Hír Tv-n azt mondják, csesszék meg a Madách tanárai? – tette fel a kérdést. A Madách mert nemet mondani, merjetek ti is – kérte zárásul.

Ez már egy digitális világ, számunkra ez a természetes – mondta a következő felszólaló, egy volt madáchos diák a telefonjáról olvasva, majd elővett egy hosszú listát papíron, amelyről az át nem gondolt új rendelet elleni érveket sorolta. Ezt követően megköszönte a felmentett igazgatónak a munkáját.

Után Iványi Júlia, a Wesley János intézményvezetője következett, aki elmondta, hogyan tették tönkre az Iványi-féle intézményeket. Mit lehet tenni? – tette fel a kérdést. Válaszul pedig azt mondta, hogy hazudik, aki azt mondja, hogy mindig a hatalom nyer, mert mindig van választás. Erre nagy taps volt a válasz a közönségtől. Ha igazgató vagy, állj ellen az őrült szabályoknak – mondta. Ha diák vagy, tüntess az igazságért, ha egy elnyomó rendszer főispánja vagy, tedd le a tollad, és lázadj. Tiltakozz az ellen, hogy egy ilyen mocskos ügyhöz add a neved – sorolta. Majd bejelentette, hogy kedd reggel 8 órakor az Ifjúmunkás utcai intézményüktől átsétálnak a főispáni hivatalhoz.

Berta Bea es Pilz Olivér következett. Felvittek egy dobozt, ahova a telefonokat kérték elhelyezni. Vagy mindenki mondja ki, mi a véleménye – mondták. Mire zúgni kezdett a „Mocskos Fidesz” a közönségből. A két felszólaló felsorolta, hogy mi történt az elmúlt években az oktatásban. Fájnak-e már eléggé az intézkedések vagy csak akkor fog fájni, ha rátok kerül a sor – tették fela  kérdést, mire zúgni kezdett a „Pintér, takarodj!” Pilzék követelték, hogy vonjak vissza a Mészáros Csaba igazgató elleni jogsértest. Ha nem, akkor még az ősszel találkozunk, hogy nekik is fájjon – mondta Pilz Olivér.

Tüntetés a Belügyminisztérium épülete előtt 2024. szeptember 2-án (Fotó: Magyar Hang/Ficsor Benedek)

Ezt követően madáchos diákok olvasták fel az ország minden pontjaról érkezett támogató üzeneteket, majd Dukán András Ferenc volt madáchos tanár, momentumos politikus következett, akit egy éve és kilenc napja bocsátottak el. Polgári engedetlensége a hatalom szerint fenyegette az ország békéjét, mert az ukrajnai háborúra hivatkozva mondtak fel neki – mondta. És mint hozzátette: Mészáros Csaba kirúgásának annyi köze volt a telefonokhoz, mint az övének az ukrajnai háborúhoz. Nem tehettek mást, sem ő, amikor polgári engedetlenkedett, sem Mészáros, sem a Madách tanárai, akik elindították az új tanévet – mondta. Nem tudja, hogy lehet elérni a közös célt, az oktatási rendszer megváltoztatását, de mindenkinek meg kell tenni, amit tud – tette hozzá. Cselekedni kell, mert csak a cselekvés hoz változást egy jogállam hamis díszletei között. A mai állampárt okosabb, mint elődje, nincs szüksége karhatalomra, a propagandával tartja fent a félelmet – mondta. Az nem jogállam, ahol a jog az állampártot szolgálja nem a tarsadalmat. Szabad és szolidáris országot kell létrehozni, ahol a minőségi oktatás prioritás – tette hozzá. Félünk es fáradtak vagyunk, de a diákokra kell nézni, és tovább menni, mert van utánpótlás és van friss erő – mondta, mire újra felzúgott a „Mocskos Fidesz”. Nem egyéni hősökre, hanem közösségekre van szükség – mondta – akik állhatatosan cselekszenek. Itt állok, mást nem tehetek – skandálta erre a tömeg.

Szabó Anita madáchos szülő következett utána, aki azzal kezdte, hogy tüntetesekre jár ahelyett, hogy a konyhában kavargatná a latte avokádót és hallgatná Maruzsa Zoltán győzelmi jelentéseit. Mészáros Csaba elbocsátása a rendszer logikájából következik – tette hozzá, majd követelte, hogy vonják vissza és kérjenek bocsánatot. Nem hagyjuk, skandálta erre a tömeg. Hol van a többi iskola szolidaritási üzenete – kérdezte ezután. A hatalomnak ott van a másik Mészáros, Mészáros Csabát hagyják meg nekünk – kérte búcsúzóul.

Illés Barnabás végzős madáchos diák következett. Szerinte a telefonok leadása hazudozáshoz vezet, mert minden diáknál lesz egy második telefon. Jól átgondolt döntésre lett volna szükség, nem egy néhány héttel a tanév kezdete előtt hozott határozatra – mondta, majd azzal zárta beszédét, hogy „Ne féljetek! Meg kell mutatni, hogy kiállunk magunkért és a társainkért”. Nem hagyjuk és nem félünk, skandálták erre a tüntetők, de tudósítónk szerint már fáradtabban, mint korábban.

Tüntetés a Belügyminisztérium épülete előtt 2024. szeptember 2-án (Fotó: Magyar Hang/Ficsor Benedek)

Utána Benkő Botond idén ballagott diák jött. Ha ez az ország valóban előre haladna, akkor a tankönyvek betiltása lenne napirenden és nem a telefonoké. A telefonok használata nem kiskapu ahogy azt Bencsik András mondta, 2018 óta a telefonon keresztül érhető el az órarend és minden egyéb. Kikérem magamnak, hogy Boros Bánk Levente a tanáraimra azt mondja hogy „csessze meg” Aki nem akart figyelni az órán, az már a szocializmusban sem figyelt. És aki akar, az telefonnal a kezében is figyelni fog – mondta, majd hozzátette, hogy az osztályából majd mindenki jelesre érettségizett, és mindannyian használták a telefonjaikat. Beszédével eléggé feltüzelte a hallgatóságot. Mészáros Csabának köszönhetem, hogy rátaláltam az életutamra, köszönöm tanár úr – fogalmazott. Elmondta, hogy hét órától Hágában a hollandiai magyar nagykövetségnél szolidaritási akciót kezdtek a volt madáchos diákok. A legtöbbjük nem fog visszajönni, mert ez a rendszer elüldözi a legtehetségesebb diákokat. Talán ez a cél, az értelmiség elnyomása, és ezt szolgálja a telefonok elvétele – tette hozzá, mire a tömeg skandálni kezdte, hogy „Elegünk van!” 

A szól a kakas már dal jött ezután, ami az igazgató kedvenc dala, Benkő Botond pedig a közönséget is éneklésre kérte, hogy „Pintér is meghallja”. Újra felzúgott a „Mocskos Fidesz”, mire a madáchos konferanszié azt mondta, hogy ennek nincs helye akkor, amikor a tanárok kiállnak a színpadra. 

Több ezren vagyunk a BM előtt, hogy azt mondjuk, most már elég – mondta ugyanő. Tizennégy év után el tudjuk képzelni, milyen reakciók érkeznek majd a tüntetésre, de nem ez a fontos, hanem az, hogy beszéljünk a dologról – tette hozzá. A végén mindenkit arra kért, hogy emelje fel a telefonját. A grund mi vagyunk című dal szólt a végén, zárásként, majd a Madách igazgatóját éltették: „Mészi, Mészi” – szólt a skandálás. 

Tanév-nemnyitó a Madách Gimnáziumnál – A tüntetés kiállás a gimnázium tanárai mellett is.