A Magyar Hang cikke.

Andrzej Duda lengyel államfő beszél a Sulyok Tamás köztársasági elnökkel megbeszélésük után tartott sajtótájékoztatón
a lengyelországi Ószandecen (Stary Sacz) 2024. március 22-én (Fotó: MTI/Sándor-palota/Érdi Róbert)

Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki hétfői sajtóértekezletén Andrzej Duda lengyel elnök. Az államfő „nagyon drasztikusnak” nevezte az Ukrajnával szembeni vasárnapi orosz légitámadást, és utalt az észak-koreai katonák bevetésére is Oroszország oldalán.

Közölte: elégedettséggel nyugtázta Biden döntését, valamint azt, hogy az Egyesült Államok után Franciaország és az Egyesült Királyság is hasonló döntést hozott. Oroszország most „világosan látja, hogy Ukrajna erős, határozott támogatást kap” – jelentette ki a lengyel elnök. Hozzátette: ez a háborúnak nagyon fontos pillanata, „sőt talán fordulópont is”. Kijevnek rendelkeznie kell olyan védelmi eszközökkel, melyek révén „visszaszorítja az orosz (csapatok) hátországát” a frontvonaltól, és ezáltal korlátozódnak az orosz támadások lehetőségei – húzta alá Duda. A 300 kilométer hatótávolságú rakéták bevetésének lehetősége valójában kizárólag védelmi jellegű, hatékonyabb védelmet biztosít Ukrajnának az orosz agresszióval szemben – tette hozzá.

Trumpban bíznak egyes ukrán katonák, de nem a háború befagyasztását várják tőle – Joe Biden közben engedélyezte, hogy az ukránok nagy hatótávolságú taktikai rakétarendszereket használjanak oroszországi célpontok ellen, elsősorban Kurszkban. Szakértők szerint több érv is szól amellett, hogy utódja se állítsa le a további fegyverszállításokat.

A szövetségesek döntését fontosnak nevezte annak fényében is, hogy Olaf Scholz német kancellár múlt pénteken telefonbeszélgetést folytatott az orosz elnökkel. Ez azt mutatja: Washington nem hagyja, hogy becsapják, és továbbra is kitart Ukrajna mellett – fogalmazott Duda. Scholz telefonhívását a lengyel elnök külpolitikai hibának nevezte. Megjegyezte: mindez a német kancellár „önkényes akciója” lehetett, kétséges, hogy egyeztetett volna róla a szövetségesekkel. Utalva a német sajtókommentárokra, Duda kijelentette: a kancellár „megegyezést keres Oroszországgal, hogy (…) ismét energiahordozókat vásárolhasson tőle”. Úgy tűnik, mintha Scholz „kizárólag partikuláris német érdekeket próbált volna érvényesíteni, (…) talán más országok, mindenekelőtt Ukrajna rovására”, de az esetleges német-orosz energetikai megegyezés által veszélyeztetett közép-európai országok, például Lengyelország és Szlovákia rovására is – vélekedett Duda.

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter hétfői sajtóértekezletén Biden döntése kapcsán emlékeztetett: Lengyelország az ukrajnai háború elejétől szorgalmazta, hogy Ukrajna korlátozások nélkül használhassa a neki szállított fegyvereket. „Nem lehet az úgy, hogy a vörös vonalakat csak Ukrajnának szabják meg, Oroszországnak pedig egyáltalán nem” – jelentette ki a politikus. Úgy ítélte meg: ha Washington korábban döntött volna a mélységi támadások lehetőségéről, az fordulópontot jelenthetett volna, a jelenlegi ukrán-orosz erőviszonyok miatt azonban nem tűnik vízválasztónak a döntés.

(MTI)