A klímavédelmi intézkedést a hamarosan hivatalba lépő Trump-adminisztrációnak nagyon nehéz lehet visszafordítani.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök három héttel Donald Trump január 20-i hivatalba lépése előtt bejelentette, hogy betiltja a tengeri olaj- és gázfúrásokat az Egyesült Államok partvidékének nagy részén.
Kampánya során Donald Trump ígéretet tett arra, hogy „szabadjára engedi” a fosszilis tüzelőanyag-kitermelést a gázköltségek csökkentése érdekében, annak ellenére, hogy az USA-ban már most rekordmagas a kitermelés mértéke.
A Joe Biden által bejelentett éghajlat-politikai intézkedés a teljes Atlanti-óceán partvidékére és a Mexikói-öböl keleti részére, valamint a Kalifornia, Oregon és Washington melletti csendes-óceáni partvidékre, továbbá Alaszkánál a Bering-tenger egy szakaszára terjeszt ki tilalmat.
Joe Biden a döntést a következővel indokolta: „Döntésem azt tükrözi, amit a part menti közösségek, vállalkozások és strandolók már régóta tudnak: a partoknál végzett fúrások visszafordíthatatlan károkat okozhatnak az általunk kedvesnek tartott helyeken, és szükségtelenek nemzetünk energiaszükségleteinek kielégítéséhez. (…) Nem éri meg a kockázatokat.”
A CNN megjegyzi, ezt az intézkedést a Trump-kormányzatnak különösen nehéz lehet visszafordítania, ahhoz törvénymódosításra kellene rávennie a kongresszust. A tilalom mintegy 625 millió hektárnyi óceáni területre terjed ki, megakadályozva azt, hogy az olajvállalatok új fúrások céljára bérbe adjanak vizeket. A lépést klímavédelmi csoportok is szorgalmazták.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2025. január 6-án.