Joe Biden elnök és Hszi Csin-ping elnök, az amerikai és a kínai delegáció tárgyalásaira San Franciscóban az Ázsiai–Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója adott alkalmat.
A fő hivatalos téma – a két ország megromlott gazdasági és kereskedelmi kapcsolatainak megvitatása – mellett talán még izgalmasabbak az ukrajnai és a közel-keleti válsággal kapcsolatos megbeszélések és azok eredményei, amelyekről azonban feltehetően jóval kevesebbet tudunk meg.
A fogadtatás sallangmentes külsőségei, légköre és az első megszólalások óvatos derűlátásra adhatnak alkalmat.
Egyelőre idézzünk a két elnök szavaiból.
Joe Biden azt mondta, megtiszteltetés és öröm számára, hogy kínai kollégáját az Egyesült Államokban üdvözölheti; utoljára egy évvel ezelőtt, a G20-ak indonéziai Balin tartott csúcstalálkozóján találkoztak; hangsúlyozta a „szemtől szemben” találkozás fontosságát. „Régóta ismerjük egymást” – mondta Biden – „nem mindig értettünk egyet, de a megbeszéléseink mindig közvetlenek és őszinték voltak.” „Szerintem rendkívül fontos, hogy mi ketten, vezető a vezetővel, tisztán értsük egymást.” „Biztosítanunk kell, hogy a versengésünk ne váljon konfliktussá.”
Hszi Csin-ping is az utolsó személyes találkozójukkal kezdte, amely pontosan egy évvel és egy nappal ezelőtt volt. „Azóta sok minden történt” – jegyezte meg. „A világ kilábalt a Covid-19 világjárványból, de még mindig hatalmas hatása alatt áll” – folytatta Hszi Csin-ping, rámutatva a világgazdaságot érintő egyéb gondokra, köztük az ellátási láncokra és a protekcionizmusra.” „Kína és az Egyesült Államok kapcsolata a legfontosabb kétoldalú kapcsolat a világon. Úgy kell fejlődnie, hogy az a népeink javát szolgálja, és teljesítse az emberi fejlődésért vállalt felelősségünket.” – Hszi is elismerte, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok nem voltak mindig „könnyűek”, de „a két ország számára az egymás ellen fordulás nem opció, a konfrontáció mindkét fél számára elviselhetetlen következményekkel jár”. A kínai elnök azzal zárta beszédét, hogy meggyőződése szerint a két fél képes arra, hogy túllépjen nézeteltérésein és ígéretes jövőt teremtsen. „Várom a mélyreható eszmecserét és az új egyezségeket.”
Írja a Ziare.Com, amely a két elnök találkozóját történelminek nevezi.