A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF) közleménye
Vészharangot kongatnak a szakemberek: ha nem teszünk minimális erőfeszítéseket, nem avatkozunk be a Covid19 pandémiáját a pszichés követi. „Már most vannak előjelei, egyértelműen megnőtt az erőszak mind a családokon belül, mind az utcákon, a közlekedésben, de többen fordították ezeket az indulatokat önmaguk ellen” – figyelmeztet a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum.
A jelenlegi helyzet hozta agresszió kézzelfogható. A családon belüli erőszak, a nyílt utcai konfliktusok például a közlekedésben, a boltokban vagy az egyre nagyobb számú, látszólag magyarázhatatlan öngyilkosság egyértelműen látható. Mert a társadalom olyan teljesen ismeretlen helyzetbe került, amelynek kezelésére nincsenek eszközei. Ez hozta magával a feszültséget, a frusztrációt, amire két reakció van: az agresszió és a regresszió. Például a személy alkalmasint ellenségképet keres, ahol levezetheti azt a belső feszültségét, amit a teljes bizonytalanság okoz.
Utoljára 102 évvel ezelőtt a spanyolnátha teremtett ilyen helyzetet, rögtön az első világháborút követően, több áldozatot követelve, mint maga a háború. Ma rengeteg a találgatás, valójában semmit sem tudunk biztosan, de az látszik, hogy az emberiség mennyire sebezhető és védtelen.
Minden olyan helyzetből, ami magyarázhatatlan és bizonytalanságot szül, egy közös ellenségkép adhat kivezetést. Megpróbál mindenki arcot adni a pandémiának, ki úri huncutságnak tekinti, ki relativizálja, ki retteg. Vergődünk a bizonytalanságban, egy éve már csak azt érzékeljük, hogy egyre halnak meg az emberek, ráhatásunk pedig legalábbis eddig nem igen volt.
Az oltás segít a betegségen, de nem véd a mentális gondtól. Óhatatlan, hogy egy ilyen helyzet társadalmi pszichózist okozzon. A mostani járvány azért különleges, mert az emberek pszichés immunrendszere az elhúzódó és megoldatlan világméretű feszültségek, valamint a közösségi média ezeket felerősítő hatására kritikus mértékben meggyengült. Természetesen a rossz lelki állapotnak vannak teljesen indokolt okai, hiszen a bezártság,a munkahelyek elvesztése, az állandó egészségügyi fenyegetettség, legyen az maga a vírus vagy az, hogy nem juthatunk a megszokottak szerint egészségügyi ellátáshoz, a személyes kapcsolatok elapadása kellő oka ennek, ahogy a gyász és az ellátók rémületes lelki helyzete.
Az azonban már most egyértelmű, ha valamilyen hathatós lépés nem történik,ennek a helyzetnek beláthatatlan következményei lesznek. Külön vonatkozás érintheti az adoleszcens ellátást: a gyermekek normál szocializálódása leállt. Minderre fel kell készülni, ami nem túl bonyolult, hiszen ezt a munkát végezheti pszichológus, rezidens, végzős orvostanhallgató, pszichiáter, mentálhygiénés szakember, a szervezés azonban nem várhat. „Mentális pontok” tervezése szükséges, hiszen a normál ellátás keretei közé ez a volumen nem fér be – szögezi le Radó Iván, a PÉF elnöke.
Budapest, 2021. április 6., kedd