„Demeter Szilárd megbukott a határon túli médiaprojektben.” Visszatért Liszkay Gábor embere. A Magyar Hang cikke.
Lapunk információi szerint jelentős változások várhatók a több mint hétmilliárd forintnyi közpénzt elégető erdélyi fideszes médiaholdingban, miután a cég decemberben bezárta az összes nyomtatott sajtótermékét. Egy fideszes forrásunk szerint „Demeter Szilárd megbukott ebben a projektben, a lapok bezárása kínos a magyar kormánynak, ezért drasztikus lépések lesznek”. Kolozsvári informátoraink szerint az új ember már be is mutatkozott az erdélyi médiabirodalomnál. Úgy tudjuk, hogy kettős feladata van: az első a „szilárdtalanítás”, vagyis a Demeter Szilárdhoz köthető emberek eltávolítása a vezetésből, a második pedig az integráció, vagyis a hazai sajtóban az erdélyi Kesmának is nevezett cég integrálása az igazi Kesmába.
A lépések már a magyar Cégközlönyben is látszanak, de hogy a folyamatot megértsük, vissza kell ugrani az időben egészen a 2010-es győztes választásokig. A Fidesz első kétharmados győzelme után a Tőkés László körül alakuló erdélyi politikai csoport lobbizni kezdett a magyar kormánypártnál, hogy „vásároljon nekik médiát” Erdélyben. Elsősorban az akkor már évek óta jelentős finanszírozási gondokkal küszködő hetilapot, az Erdélyi Naplót akarták megszerezni.
Eközben a forrásaink szerint az inkább Németh Zsolthoz közel álló romániai magyar napilap, a Krónika is finanszírozási gondokkal küzdött, így Orbán Viktortól Liszkay Gábor, az akkori Magyar Nemzet főszerkesztője kapta meg a feladatot, hogy oldja meg az erdélyi magyar sajtó anyagi problémáit. A feladat technikai lebonyolítására egy civil szervezetet hoztak létre, melyet az akkori Magyar Nemzet szerkesztőségi címére jegyeztek be. A Határok Nélkül a Magyar Nyelvű Sajtóért Alapítvány képviselője Liszkay Gábor hűséges munkatársa, dr. Korda Éva Judit lett. A civil szervezetet a Fővárosi Törvényszék 2010. december 11-én jegyezte be, ám a Szerencsejáték Zrt. már egy nappal korábban, december 10-én úgy döntött, hogy 250 millió forinttal támogatja a döntés meghozatalakor jogilag még nem is létező alapítványt!
Még két fontos név van a mostani történetben: Liszkay Gábor az erdélyi sajtóvállalat irányítását két egykori Magyar Nemzetesre bízta 2018-ban: Györfi Áronra (mostani írásunk szempontjából ő a releváns) és Szőke Lászlóra. Az erdélyi sajtótröszt, amelyhez rengeteg rádió, honlap, nyomtatott sajtótermék (utóbbiakat zárták be decemberben), terjesztőhálózat és egyéb vállalkozás tartozott, a magyar Kesma mintájára épült fel: van egy civil szervezet (Erdélyi Média tér Egyesület) a vezetésre és az ideológiai irány meghatározására, valamint a tulajdonosi jogok gyakorlására; és egy, a magyar Mediaworkshöz hasonló erős cég (több kisebb mellett), a Príma Press S. R. L. a napi ügymenetre – itt alkalmazzák az újságírókat is.
Megint ugrunk az időben: 2018 februárjában Budapesten létrejön a Magyar Médiaszolgáltatást Támogató Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (rövidített nevén MMTK), melynek tulajdonosa Korda Éva Judit, ügyvezetője Györfi Áron. Alig hárommillió forint a jegyzett tőke, ami a NER-ben szóra sem érdemes összeg, a cég jelentősége mégis óriási, mint ahogy hamarosan látni fogjuk.
Pár hónapja betekintést kértünk a határon túli Bethlen Gábor Alapkezelőnél az Erdélyi Médiatér Egyesület elszámolásaiba – egy időben ugyanis a magyar költségvetési milliárdok ezen a szervezeten keresztül mentek ki az erdélyi sajtó támogatásra.
Oda kellett menni a Gellérthegyen lévő irodájukba, ahol alig két órát kaptunk a több ezer oldalnyi dokumentum áttanulmányozására. Ráadásul előbb nem működött az internetük (az általuk biztosított laptopon a felhőből kellett lekérni az adatokat), aztán kiderült, hogy az elszámolási táblázatokat kinyomtatták, majd visszaszkennelték, hogy ne lehessen keresni bennük, és hogy tovább nehezítsék a dolgokat, kilencven fokkal elforgatták őket. Nyakatekert pozícióban lehetett csak elolvasni, ráadásul nem szabadott fényképezőgépet vagy telefont használni, így középkori íródeákként, kockás papírra körmölve, a ketyegő órával versenyezve próbáltunk adatokat gyűjteni.
Azt viszont megtaláltuk, hogy az MMTK évente rendszeresen több száz millió forintot kapott az Erdélyi Médiatértől a következő feladatok ellátására: teljes körű menedzsment: akvizíciók, cégvásárlások előkészítése; új akvizíciók beillesztése a cégcsoport működésébe; működési stratégia előkészítése, bevezetése; már folyamatban lévőtámogatások koordinálása; támogatás elszámolásának koordinálása.
Magyarán úgy tűnik, hogy az alig hárommillió forintos tőkéjű magyar cég a gyámja az egész erdélyi médiabirodalomnak, mindenről itt döntenek, Budapesten.
2019 tavaszán – lapunk információi szerint Demeter Szilárd embereinek megérkezésekor az erdélyi sajtótröszthöz – törés történt: Korda Éva Judit áprilisban eladta a céget Szilárd emberének, Nemes László Leventének. (Nemes volt az, aki tavaly év végén a Príma Press ügyvezetőjeként egy száznál is több résztvevős online értekezleten bejelentette az összes nyomtatott sajtótermék decemberi bezárását az erdélyi szerkesztőknek és vezető újságíróknak.) Korda döntése után alig egy hónappal Györfi Áron ügyvezető is távozott az MMTK éléről.
Itt még érdemes tenni egy kitérőt: Liszkay Gábor 2020 tavaszán sokak meglepetésére egy közleményben jelezte távozását a fideszes médiaholdingtól: „A vállalt feladatot elvégeztem, így a megbízásom lejárt. Április 15-i hatállyal távozom a Mediaworks Hungary Zrt. éléről.” Akkor az beszélték kormánypárti körökben, hogy távozása nem volt önkéntes – a kormánypárton belüli belső harcok eredményeképpen küldte őt nyugdíjba Orbán. Ez azért is volt sokkoló sokaknak, mert Liszkay volt a Kesma szellemi atyja: a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány bejegyzési címeként is Liszkay balatonföldvári villája volt megadva 2018 szeptemberében.
A nagy visszatérések ideje 2022 szeptemberében jött el. Egy, a Kesma oldalán megjelent közleményben ezt olvashattuk: „a Közép Európai Sajtó és Média Alapítvány kurátorainak mandátuma augusztus 31-én lejárt. Az alapítói jogok gyakorlója, megköszönve az elmúlt időszak eredményes kurátori munkáját, szeptember 1-i hatállyal kinevezte a következő ciklus kuratóriumi tagjait. A kuratórium elnöke Liszkay Gábor.”
És mi történt most áprilisban? Az Opten céginformációs rendszer nyilvántartása szerint április 3. óta újra Györfi Áron az MMTK vezető tisztségviselője. Egy kolozsvári forrásunk így summázta tömören a történteket: „Liszkay embere visszatért Erdélybe rendet csinálni.”
Forrás: a Magyar Hang VI. évfolyama 17. számának (2023. április 28. – május 4.) nyomtatott változata.
Kiemelt kép: a szerk.