A most kezdődött Premier League-idényben is kifejezik a csapatok tiltakozásukat a faji diszkriminációval szemben.

A játékosokon múlik, hogy letérdelnek-e
Az első fordulóban mindegyik csapat letérdelt, ez egy közös akció része volt| Fotó:JUSTIN TALLIS| Forrás:AFP

Az angol labdarúgó-bajnokság, azaz a Premier League lelátóinak közönsége rutinként tekintett a szezon első mérkőzésein követett térdre borulásra. Mint emlékezetes, a Premier League játékosai 2020. június 17-én az Aston Villa és a Sheffield United közötti találkozó kezdetén alkottak először kört és ereszkedtek földre, három héttel azután, hogy az ártatlan fekete George Floydot egy fehér rendőr meggyilkolta Minneapolisban. Ez volt egyben az első alkalom, hogy a koronavírus-járvány miatt elrendelt országos karantén után, száz nap elteltével folytatódott a bajnokság, igaz, még közönség nélkül. Ahogy ezt az egyes csapatok és a Premier League maga is ismételten hangsúlyozták, ezt a gesztust tartják a legalkalmasabbnak arra, hogy a rasszizmus és diszkrimináció elleni tiltakozásukat jól látható módon, gyakran a világ több millió tévénézőjének szeme láttára kimutassák.

Vasárnap volt Szoboszlai Dominik első tétmeccse a Liverpool csapatával: az együttes döntetlent játszott a Premier League első fordulójának rangadóján a Chelsea otthonában. A meccs elején a magyar játékos – csakúgy, mint csapata többi tagja – letérdelt.

Szoboszlai Dominik is letérdelt az első Liverpool-meccsén, Bencsik Gábor szerint a britek kényszerítettékA Demokrata szerzője nagyon sajnálja a magyar játékost,…

Ahogy erről megkeresésünkre a Premier League sajtóosztályának munkatársa tájékoztatta lapunkat, a csapatkapitányok által előzetesen elvégzett szondázás alapján született az a döntés, hogy a térdre borulás a most kezdődött bajnokságban is folytatódjék. Ellentétben az első két évvel és a hatás fokozása érdekében a tavalyi idényhez hasonlóan idén is csak bizonyos meccseket kezdenek a jelképes mozdulattal. Ami biztos, hogy így végződik a 2023/24-es évad, május 19-én, közben pedig, októberben és áprilisban bizonyos meccseket a No Room For Racism, a Nincs helye a rasszizmusnak eszmének szentelnek, és ezek nyitányaként sor kerül a közös akcióra. Összesen ötven összecsapásról van szó. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a döntés kizárólag a csapatkapitányok kezében van, a testület pedig minden támogatást megad a megvalósításhoz.

A Premier League munkatársa eljuttatta a Népszavához a húsz csapatkapitány által a napokban kiadott közleményt, mely szerint ők „egységesen azon az állásponton vannak, hogy a faji megkülönböztetésnek sem a futballban, sem a tágabb közösségben semmi keresnivalója nincs. A liga tagjai ennek a platformnak a segítségével igyekeznek ünnepelni a különbözőséget és kifejezésre juttatni a fajgyűlölet elleni harc iránti elkötelezettségüket”.

A csapatkapitányok „meggyőződése szerint a futball sikeréhez szükség van a diverzitásra, és nagyon erős érzelmeket táplálnak azzal kapcsolatban, hogy az emberek származásuktól és hátterüktől függetlenül legyenek tekintettel egymásra”.

Ha ezzel nyilván nem is ért egyet mindenki, a Premier League-et széles körben a világ legelszántabb küzdelmeket hozó, legizgalmasabb bajnokságának tekintik. Befolyását, motivációs képességét aligha lehet figyelmen kívül hagyni annak a hangzatos számnak az ismeretében, hogy mérkőzései 189 ország 900 millió otthonában hozzáférhetőek.

Nem szabad persze azt a látszatot kelteni, mintha Angliában soha nem lett volna tiltakozás a térdre borulás ellen. A stadionokban időről időre szurkolók kifütyülik az együttérzést gyakorló játékosokat, korábban pedig az előző belügyminiszter, az ugandai-indiai gyökerekkel rendelkező Priti Patel állt ki a „letérdeléssel, mint gesztuspolitikával szemben”. Ahogy azonban a Premier League képviselője fogalmazott, „amíg a csapatkapitányok hasznosnak tartják, a hagyomány folytatódni fog”.

Máris baj van a videóbíróval

A Manchester United 1-0-s győzelmet aratott a Wolverhampton ellen az első fordulójának hétfői zárómérkőzésén. A hosszabbítás során André Onana elmérte a labda ívét, kivetődött ugyan a kapujából, de csak embert talált, letarolta Sasa Kalajdzicet. Simon Hooper nem látott szabálytalanságot, a VAR-szobában ülő Michael Salisbury és Richard West pedig úgy ítélte meg, nem volt egyértelműen hibás a játékvezető döntése.

A játékvezetői bizottság vezetője, Jonathan Moss a lefújás után bocsánatot kért a vendég csapattól, de a liga is gyorsan reagált az esetre, a 2. fordulóban nem tevékenykedhet majd a három szakember.

Megjelent a Népszava Sport rovatában 2023. augusztus 15-én.