az önkormányzatok tudatos leépítéséről, pénzhiányról és a jövőről; véleménye szerint az önkormányzatoknak többletelvonásokra kell készülniük
Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke szerint a kormány arra készül, hogy elvonja az iparűzési adó egy részét a településektől, miközben a rájuk kivetett szolidaritási adó mértékét nem csökkenti. Mit szól Magyar Péter sikeréhez, és egykori MOB-alelnökként támogatná-e a hazai olimpiarendezést?
– Korábban arról beszélt, hogy dilemma volt az ön számára, hogy ismét elinduljon-e a választáson, mert annyira megnyirbálták az önkormányzatiságot. Miért indult mégis?
– A covid után döntöttem el, hogy ha az ember helyben tapasztalattal rendelkezik, és tudja szolgálni a lakosságot, akkor tovább kell csinálnia. Ezt erősítette meg bennem az energia-, majd a gazdasági válság is. Van hozzá erőm és motivációm.
– 1990 óta Gödöllő polgármestere. Nem unja még?
– Nem! Ha az ember unja, nem szabad elindulni. De azért is indultam újra, hogy egy olyan csapatot építsünk, ami az eddigi, az emberek biztonságát előtérbe helyező városvezetői szellemiséget tovább tudja majd vinni. Nyilván a megfelelő személyek felkészítésében nagy a szerepem. Ha az ember több mint harmincöt évet eltölt polgármesterként, nehezen élné meg, ha később fél év alatt szétkapnák a várost.
– Akkor a mostani az utolsó ciklusa?
– A politikában sosem mondjuk azt, hogy soha, de azt gondolom – már csak a korom miatt is –, hogy az elmúlt közel négy évtized szép volt… Ám vannak még terveim a polgármesterségen kívül is.
– Milyen viszonyra számít az önkormányzatok és a kormány között az új ciklusban?
– Szerintem a kormány tudatos politikai stratégiája, hogy az elmúlt tezennégy évben leépítette az önkormányzatokat. 2006-ban a Fidesz az önkormányzati szintről is építkezett ahhoz, hogy 2010-ben átvegye a hatalmat – ezért is gondolom, hogy nem szeretnék, ha egy olyan erőtér maradna meg a településeken, amelyből a hatalomra veszélyes kezdeményezés nőhet ki.
– Közben csak megjelent a Tisza Párt, amely veszélyesebbnek látszik a Fideszre nézve, mint eddig bármelyik más ellenzéki párt. Ez befolyásolhatja azt, hogyan viszonyul a kormány az önkormányzatokhoz?
– A Fidesz támogatottsága Budapesten és a nagyvárosokban megroggyant, de vidéken még elég népszerűek lehetnek ahhoz, hogy az ottani szavazatok hatalomban tartsák őket. Hogy a vidéki szavazatokat megtartsák 2026-ban, arra vannak technikáik, tudják, mit kell csinálniuk ahhoz, hogy az adott településen továbbra is rájuk szavazzanak.
– Az ellenzéki önkormányzatok mire számíthatnak?
– A kormánytól független önkormányzatok abban érdekeltek, hogy a települések működjenek, ehhez pedig az kell, hogy jó kapcsolatuk legyen az állammal. Ez a kapcsolat viszont elkezdett elkopni az elmúlt évek következményeként. Azért azt gondolom, a kormány a tőle független önkormányzatok felé is fog gesztust gyakorolni, például ilyen lenne az, ha próbálkoznának a polgármesterek béremelésével vagy a kistelepüléseknek juttatott pályázati pénzekkel. Azért is látok erre esélyt, mert ezekről a gesztusokról a kormány kommunikálhat úgy, hogy az segítse őket a szavazatok megtartásában. Viszont sajnos úgy tűnik, hogy az iparűzésiadó-bevétel egy részét el fogják venni az önkormányzatoktól, ami közel tízmillió embert fog hátrányosan érinteni.
– Ez mit okozhat az önkormányzatoknál?
– Miután a települések az iparűzési adó 80–90 százalékát már a működtetésre fordítják: működési problémákat. Pedig az iparűzési adó elvételéből a kormánynak nagyságrendileg csak százmilliárd vagy annál jóval kevesebb forintos bevétele lehet, miközben ezermilliárdért vesznek repteret.
– Ez jelentheti azt, hogy akkor kevesebb szolidaritási adót kell fizetniük az önkormányzatoknak?
– A szolidaritási adó mértéke csökkenni biztosan nem fog, az önkormányzatoknak többletelvonásokra kell készülniük. Kérdés, hogy a többletelvonásokat mire fogják felhasználni. A szolidaritási adóból elvileg a kistelepüléseket kellene támogatnia a kormánynak, de mi nem tudjuk, hogy konkrétan mire költik. Ez viszont a legnagyobb inkorrektség: miért nem láthatjuk, hogy a mi pénzünkből melyik kistelepülést támogatják?
– A kormány és az önkormányzatok közti kommunikáció milyen?
– Formális. Navracsics Tibor miniszterrel például egészen jó a kapcsolat, eljött a MÖSZ konferenciájára is a múlt héten.
– Megnyugtatta önt, hogy Navracsics Tibor szerint nem tervezik azt, hogy a kormányhivatalok alá tereljék a jegyzőket?
– Igen, egy teljesen fals információ terjedt.
– Mennyire okozott károkat az önkormányzatoknak, hogy júniusban voltak a választások, de csak most, októberben történtek meg az átadás-átvételek?
– Sok helyen minden rendben van, a települések 62 százalékán ugyanaz maradt a polgármester, aki volt. De Győrben például született olyan döntés, amivel az új polgármestert megfosztották még hivatalba lépése előtt jogosítványaitól, ami több mint tisztességtelen. Pakstól pedig hirtelen, politikai okokból elvettek hatmilliárdot, amit a költségvetésük biztosan nem fog egykönnyen kiheverni. Ezek olyan szerencsétlen politikai döntések, amelyekre rámehet egy-egy település.
– Karácsony Gergely szorult helyzetéhez mit szól?
– Nem örülök neki, mert a fővároson csattanhat. A főpolgármester úr politikus, túl fogja élni, nehezen, de meg fogja oldani. Senkinek sem érdeke, hogy Budapest bedőljön.
– A kormánynak sem?
– Nekik sem, mert komoly presztízsveszteség lenne az országnak, ha a kormány finanszírozási hiátusa miatt csődbe menne a főváros. Azért annak hangja van, ha egy fővárosi önkormányzat bedől, de persze nem tudni, mi a kormány stratégiája.
– Magyar Péter sikeréről mit gondol?
– Ennyi idő alatt ilyen eredményt elérni egyedülálló ebben az országban, de talán a világon is. Persze az is igaz, hogy a túl gyors növekedésnek megvannak a hibázási lehetőségei – márpedig voltak és vannak is hibái. Nagyon nagy az elégedetlenség a kormánnyal szemben, Magyar Péter pedig a kommunikációjával rengeteg embert elér, és képes összegyűjteni a protestszavazatokat – de hogy ebből lehet-e majd a jövőben egy eredményes kormány, vagy sem, azt jelenleg nem tudom.
– Tényleg megkereste az ön által alapított Új Kezdetet is Magyar Péter?
– Igen, volt egy kétórás beszélgetésünk, később pedig megírtam neki, hogy én most nem szeretnék a pártpolitikában részt venni, a települési politikára kívánok koncentrálni a továbbiakban is. Én az Új Kezdettel egy MDF-típusú pártot szerettem volna felépíteni, amely meg tudja szorítani a Fideszt, mert már akkor is túlzásnak tartottam, hogy kétharmados többségük van.
Már a 2017-es alapítás évében is majdnem a 106 választókerület felében voltak olyanok, akik megígérték, hogy a jelöltjeink lesznek, aztán egyszer csak ezek az emberek valamiért elkezdtek lemorzsolódni, például mert kormányzati támogatást kapott a településük. Később tudtam csak meg azt is, hogy rajta voltam a Pegasus-listán.
– Az új ciklusban várhatóan majd mi okozza a legnagyobb nehézséget az önkormányzatoknak?
– A pénzhiány. Hiányoznak a bevételek a kormányzati oldalon, nem jönnek az uniós források. Lehet jó propagandát folytatni, de azért az a 130 pontos megszorító csomag nem véletlenül született. A következő ciklus fő stratégiai feladata a túlélés lesz az önkormányzatoknak. Túl kell élni a kormányzati döntéseket úgy, hogy közben megmaradjanak a szolgáltatások a településeken, legyen kultúra, sport.
– Lassan itt a tél is: a rezsi kifizetése várhatóan mekkora problémát okozhat?
– Továbbra is a piaci árat kell utalnunk. Mi most a korábbi ár három-ötszörösét fogjuk fizetni, de ez még mindig jobb, mint amikor a tíz-tizenegyszeresét kellett – persze ez is megnyomja a költségvetést.
– Sok panasz érkezett, miután átalakították Pest megyében is az ügyeleti rendszert. Most mennyire működik ez jól önöknél?
– Az új rendszer kiszűrte a párhuzamosságokat, ami jó, de egyben visszalépést is jelentett, ugyanis leépítésekkel is együtt járt. Például Gödöllőn a korábbiakkal ellentétben már nincsen gyermekorvosi ügyelet, csak Vácon, Cegléden és Érden, ezek viszont igen nagy távolságra vannak. Nyilván a lakosok megoldják valahogy, mert van közel hozzánk, Kistarcsán kórház, benne gyerekosztállyal. Annak is van veszélye, ha egy 70–80 éves háziorvost ügyeletre kényszerítenek délután 4-től este 10-ig. Hiába kiváló egy háziorvos, ha az akut betegellátási gyakorlata már nincs meg, ezért ők félnek is ezektől az ügyeletektől. A törvény bevezetése előtt jeleztük az aggályainkat Takács Péter egészségügyi államtitkárnak – hiába. A kormány igazából nem egyeztet az önkormányzatokkal, csak tájékoztatja őket.
– Ön volt élsportoló, MOB-alelnök, unokaöccse, Gémesi Csanád pedig most nyert ezüstöt Párizsban a magyar válogatott kardcsapattal. Támogatná, hogy Magyarország olimpiát rendezzen?
– Sportemberként nagyon szeretnék ott ülni a magyar lelátókon, de az olimpia megrendezését Magyarország nem bírná ki a mostani politikai és gazdasági viszonyok között. Nincs meg sem a strukturális, sem a pénzügyi fedezete.
Forrás: A Magyar Hang VII. évfolyama 40. számának (2024. október 4–10.) nyomtatott változata.