Euronews

Az Európai Parlament képviselői csütörtökön nagy többséggel elfogadott állásfoglalásban követelik, hogy az orosz politikai és katonai vezetést vonják felelősségre az Ukrajnában elkövetett háborús bűntettekért. Az EP felszólítja a tagállamokat, hogy támogassák egy különleges bíróság létrehozását e célból. A parlament szerint az orosz erők által Bucsában, Irpinben és számos más ukrán városban elkövetett atrocitások a háború brutalitását mutatják, és azt mutatják, mennyire fontos lenne az összehangolt nemzetközi fellépés annak érdekében, hogy a nemzetközi jog alapján a felelősöket bíróság elé állítsák. A képviselők sürgetik az EU-t, hogy Ukrajnával és a nemzetközi közösséggel szoros együttműködésben hozzon létre egy különleges nemzetközi törvényszéket, amely felelősségre vonná Oroszország politikai és katonai vezetését és szövetségeseit.

A nyilatkozatot 472 igen szavazattal, 19 nem ellenében és 33 tartózkodás mellett fogadták el. A tartózkodók többnyire a radikális jobboldalhoz tartoznak, de bolgár szocialisták is voltak köztük. Nem nyomtak gombot a Fidesz EP-képviselői sem, amit Újhelyi István szocialista (S&D) képviselő közleményében “szégyennek” nevezett. “A Fidesz EP-képviselői tehát szavakban a béke pártján és az Európai Unió egysége mellett állnak. Tettekben azonban Putyin és oligarchái mellett állnak, az Európai Unió egységét pedig rendszeresen, legtöbbször sunyin kikezdik”- állította.

A képviselők szerint a bíróság létrehozása kitöltené a nemzetközi büntető igazságszolgáltatásban keletkezett űrt, és kiegészítené a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság nyomozati erőfeszítéseit, mivel az jelenleg nem képes kivizsgálni az ukrajnai háború orosz háborús bűneit. A fő gond az, hogy Oroszország nem fogadja el a büntetőbíróság joghatóságát. Megjegyezték, a különleges törvényszéknek hatáskörrel kell rendelkeznie nemcsak Vlagyimir Putyin orosz elnök és Oroszország politikai és katonai vezetése, hanem Aljakszandr Lukasenka belorusz elnök és környezete által elkövetett jogsértések kivizsgálására is. Az Európai Bizottság néhány napja jelezte, hogy az ukrajnai háborús bűntettek kivizsgálására egy “nemzetközi ügyészség” létrehozását tervezi, amely az első lépés lehetne az orosz vezetés bíróság elé állítása felé.

A Bizottság már novemberben javaslatot terjesztett elő a moszkvai vezetést célba vevő speciális törvényszék létrehozására, de egyelőre nincs konszenzus az unióban annak felállításáról. A közel egy éve indított háború során egyértelműen kiderült, hogy az orosz megszállók totális háborút folytatnak Ukrajnában. Év végi adatok szerint Ukrajna több mint 58 ezer potenciális orosz háborús bűncselekmény – gyilkosságok, emberrablások, válogatás nélküli bombázások és szexuális támadások – ügyében folytat vizsgálatot.

Címkép: Orosz kínzókamra Herszonban. (AP)

Forrás: Újnépszabadság