A hétvége nagy sporthíre a Felcsút FC második helyezése volt a magyar labdarúgó-bajnokság legfelsőbb szintjén, az NB I-ben. Igaz, az NB I-ben játszó 12 futballklub nem a kiválóságairól híres. Az UEFA rangsora szerint a liga az 55 európai bajnokság közül a 28. helyen áll.
Az 1800 lakosú települést, köztük Magyarország miniszterelnökét is képviselő Felcsút FC-nek ez az eddigi legjobb eredménye. Tavaly a harmadik helyen végeztek. Ezek a diadalok annak a hihetetlen mennyiségű pénznek voltak köszönhetőek, amit a magyar állam közvetlenül és közvetve a miniszterelnök drága játékába ölt. Mint a kevésbé szimpatikus sportújságírók megjegyezték, a tavalyi bronzérem addig csak 68,4 milliárd forintba, azaz 232 millió dollárba került, de tavaly további 7,5 milliárd forint, azaz 25,5 millió dollár közpénz landolt Felcsúton. Emellett a klub további 1,67 milliárd forintot kapott a miniszterelnök kegyeire ácsingózó vállalatok TAO (társaságiadó-kedvezmény) befizetéseiből.
A támogatás másik forrása a FUNA (Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány) volt, az Orbán által létrehozott alapítvány, amely fiatal futballreménységek képzésére jött létre. Mára a FUNA alapítványi tőkéje 32,93 milliárd forint, azaz 111,8 millió dollár. A 444 kiszámolta, hogy tavaly a Felcsút 13,6 milliárd forintot, azaz 46 millió dollárt kapott a FUNA-tól, amivel az évek során a klubra fordított összeg több mint 80 milliárd forintra, azaz 271,5 millió dollárra emelkedett. Az Amerikai Népszava pedig kiszámolta, hogy Felcsút ezüstérme 2020-ban napi 21 millió forintjába kerül a magyar adófizetőknek.
Ennek a hihetetlen összegnek a nagy része azért megy el a csapat külföldi játékosok szerződtetésére, mert a Puskás Akadémia, amely a magyar labdarúgás utánpótlását hivatott biztosítani a hazai utánpótlás számára, nem tudta teljesíteni eredeti küldetését. A vád az, hogy a jelenlegi rendszerben a magyar kormány “negyedosztályú futballistákat szerződtet a labdarúgás világában nem a kiválóságairól ismert országokból”, hogy feltöltsék a játékoskeretet. Utánanéztem a felcsúti csapat tagjainak állampolgárságának, és megállapítottam, hogy több mint a fele külföldi.
Egyesek azt állítják, hogy a játék “államosításával” Orbán Viktor ahelyett, hogy a magyar labdarúgás régi dicsőségét hozta volna vissza, éppen az ellenkezőjét érte el. A szurkolók egyszerűen kihagyják a magyar klubok mérkőzéseit. Íme néhány statisztika az NB I-es mérkőzések utolsó napjairól. A Nemzeti Sport, Orbán kedvenc lapja, amelyet minden politikai híroldal előtt olvas, arról számolt be, hogy a Mezőkövesd-MTK mérkőzésre mindössze 600-an, a Budapest-Honvéd-Ferencváros meccsre 1892-en, az Újpest-ZTE-re 1510-en, a Felcsút-Budafok meccsre pedig 600-an jöttek el. Ezek az alacsony nézőszámok nem újdonságok, így nem valószínű, hogy a COVID-19 járvány a valódi bűnös. A probléma a magyar futball tartósan alacsony színvonala.
Persze a felcsúti edző nem így látja. Hornyák Zsolt, aki 2019 óta az edző, csodát tett ezzel a csapattal, hiszen a korábbi években a Felcsút szánalmasan szerepelt az NB I-es mérkőzéseken. Talán ezért is ragadtatta el magát kissé a mérkőzés után tartott sajtótájékoztatón, amelyen a Felcsút 5-0-ra legyőzte a Budafokot: “Káprázatos volt látni, amit a csapat a szezon döcögős kezdete ellenére csinált, hiszen január után egyre magasabbra repültünk”. Hornyák hangsúlyozta, hogy a csapat célja, hogy minél több fiatal kerüljön be a Puskás Akadémiáról. “Ez elég jól sikerült” – mondta. “A Puskás Akadémia még soha nem játszott ennyi saját nevelésű játékossal. De nagyon magasra tettük a lécet.” Ez arra enged következtetni, hogy az edzőre némi nyomás nehezedett, hogy a helyi akadémia tagjait részesítse előnyben.
Az a rajongás, amelyben a kormányt kiszolgáló médiumok Orbán Viktort részesítik, most a felcsúti futballklubra is kiterjedt. Ők nyertek, a Magyar Hírlap szerint “történelmi ezüstérmet”. A Budafok játékosai nem bíztak saját képességeikben, nem tanúsítottak ellenállást. “Igazi osztálykülönbség volt a két csapat között”.
Miközben a csapat a győzelem gyümölcsét élvezi, a NAV, a magyar adóhivatal vizsgálja a Felcsút 3,2 milliárd forintnyi, a jelek szerint jogtalanul kapott TAO-támogatás többletét. Az ügyről a nyilvánosság kerülő úton értesült. Vadai Ágnes (DK-s képviselő) azt kérdezte Polt Péter legfőbb ügyésztől, hogy “a Magyar Labdarúgó Szövetség megsértette-e a törvényt, amikor 2020 márciusában jóváhagyta, hogy Orbán Viktor felcsúti futballakadémiája további 3,28 milliárd forint TAO-támogatásban részesüljön”. Polt Vadai levelét vádiratnak minősítette, ezért továbbította azt a NAV-nak, amelynek feladata eldönteni, hogy elrendeli-e az ügy kivizsgálását. Úgy tűnik, a vizsgálat júniusban kezdődik.
Kiemelt kép: Puskás Ferenc, az Akadémia névadója
Megjelent az Újnépszabadságban 2021, május 11-én.
A szerkesztő megjegyzése
Nincs összehasonlító adat, személyes becslés szerint Nicolae Ceausescu falujának focicsapata (a legjobb teljesítménye szintén egy országos második hely volt az elsőosztályban…) százszor kevesebbe került, és százszor kevesebb dicshimnuszt zengtek róla.