Bevezetés
Méznek nevezzük a méhek által növényi nektárból vagy élő növényi nedvekből, illetve növényi nedveket szívó rovarok által élő növényi részek kiválasztott anyagából gyűjtött természetes édes anyagot, amelyet a méhek begyűjtenek, saját anyagaik hozzáadásával átalakítanak, raktároznak, dehidratálnak és lépekben érlelnek.
Ennek értelmében a méz eredete szerint kétféle lehet: virágméz (nektárból származó) és mézharmatméz (növényi nedveket szívó rovarok – Hemiptera – által az élő növényi részek kiválasztott anyagából vagy nedvéből nyert méz).
A méz édes ízét a nem kristályosodó gyümölcscukor adja meg, azt pedig, hogy milyen zamatú lesz, azok az illóolajparányok határozzák meg, melyeket a különféle virágok nektárjai adnak, amit a méhek összegyűjtöttek. A méz színe idővel sötétedik, csökken az aroma gazdagsága, az enzimek és az illóanyagok mennyisége, ezért tanácsos frissen (egy éven belül) elfogyasztani. Ennek ellenére a méz nem romlik meg, még több ezer éves leletek is mérgezés nélkül elfogyaszthatók. (Lásd bővebben, történelmi áttekintésben: Wikipédia)
Tudtad-e, hogy…
Tudtad, hogy egy kanál méz elég ahhoz, hogy huszonnégy órán át életben tartson egy embert?
Tudtad, hogy a világ egyik első érméjén egy méh szimbóluma volt?
Tudtad, hogy a méz élő enzimeket tartalmaz?
Tudtad, hogy fémkanálból ezek az enzimek elhalnak? A méz fogyasztásának legjobb módja fakanállal, ha nem találsz, használj műanyag kanalat.
Tudtad, hogy a méz olyan anyagot tartalmaz, amely segíti az agy működését?
Tudtad, hogy a méz a kevés ételek egyike a földön, amelyek egyedül képes fenntartani az emberi életet?
Tudtad, hogy a méhek megmentették az embereket az éhezéstől Afrikában?
Tudtad, hogy a méhek által termelt propóleum a természet egyik legerősebb antibiotikuma?
Tudtad, hogy a méznek nincs lejárati ideje?
Tudtad, hogy a világ legnagyobb császárainak testét aranykoporsókba temették, majd mézzel borították be, hogy ne rothadjanak?
Tudtad, hogy a „nászút” (nászút) kifejezés abból ered, hogy az ifjú pár házasság után termékenységi célból fogyasztja a mézet?
Tudtad, hogy egy méh kevesebb mint negyven napot él, legalább ezer virágot látogat meg, és kevesebb mint egy teáskanál mézet termel – de neki ez egy élet munkája.
Köszönöm drága méhecskék..!
Bagi Istvánné Facebook-bejegyzése 2024. augusztus 5-én.