CNN

Ez az év végzetes lesz a világban jó pár tekintélyuralmi politikus számára – jósolja Ruth Ben-Ghiat, a New Yorki Egyetem történész professzora, aki nemrégiben könyvet jelentett meg Erős emberek, Mussolinitól napjainkig címmel. A szerző szerint végüket a Covid-19 okozhatja, miután választásokon mérettetik meg az olyanok teljesítménye, mint Orbán Viktor, vagy a brazil elnök.

A Fülöp-szigeteken pedig azért ér véget Duterte mozgalmas uralma, mert jog szerint nem jelöltetheti magát többet. Ugyanakkor az USÁ-ban az autokrácia felé hajló republikánusok visszaszerezhetik az ellenőrzést a Kongresszusban, miután teljesen megalapozatlanul azt hajtogatják, hogy Biden ellopta a győzelmet Trumptól.

A ragály kétélű kardot jelent a tekintélyelvű vezetők számára, akik fontosabbnak tartják személyes hatalmukat a közjónál. Orbán pl. arra használta ki a fertőzést, hogy még több jogkört vonjon magához. Két éve, a válság kirobbanásakor bevezette a rendeleti kormányzást. A koronavírus „töréstesztet” jelent mind az autoriter rendszerek, mind a jogállamok számára.

A betegség mindenütt fokozta a gazdasági egyenlőtlenséget és több mint 5,5 millió halottal óriási emberveszteséget okozott. Ékesen megmutatta, mivel jár, ha egy kormányzat korrupt és érzéketlen. Egyben sok helyütt lendületet adott a társadalmi igazságosságot követelő mozgalmaknak. Az erős emberek különösen ki vannak téve annak, hogy meghaljanak egy ilyen egészségügyi világválságban. Fensőbbség tudatuk időnként azt diktálja, hogy lebecsülik a vírus komolyságát, ennek azután súlyos következményei vannak, amit jól össze lehet hasonlítani azzal, másutt miként viszonyultak ugyanahhoz a fenyegetéshez. És ez megmutatkozhat a választásokon az autokrácia forró pontjain.

Márki-Zay Péter az egyesült ellenzék élén korrupt diktatúrának minősíti az Orbán-rezsimet. A miniszterelnök azonban birtokon belül van és helyzeti előnyét fokozhatja a szavazókörzetek határainak részrehajló módosítása, a választási csalás és több más húzás is, amely a bírálók szerint már négy éve is kihatott az eredményre. A kormányfő gazdasági könnyítésekkel igyekszik megnyerni a szavazópolgárokat, ám mivel vazallusai hatalmas vagyonokat halmoztak fel, részben uniós forrásokból, ez különösen szembeötlő most, amikor a járvány gerjeszti az inflációt és a szegénységet. Kovács Zoltán úgy reagált ezekre a véleményekre, hogy ha bárkinek ilyesfajta gondja van, forduljon nyugodtan a bírósághoz. De az sem kelt éppenséggel bizalmat, hogy nincs adat a tényleges közegészségügyi helyzetről. Nem teszik közzé a statisztikát a betegség aktuális irányáról, földrajzi eloszlásáról. Az pedig csak megnehezíti az állapotok tisztázását, hogy a Fidesz korlátozza a sajtószabadságot. Lehet, hogy Orbán az amerikai konzervatívok kedvence, de az ellenzéki pártok összefogása uralmának hanyatlásáról árulkodik.

A pandémia az egész világon sokakban megerősítette az érzést, hogy a tekintélyuralom, amely a szabadságjogok elnyomásával, a környezet kizsákmányolásával és oligarcharéteg megteremtésével jár, már befutotta a maga pályáját. A nemrégiben lezajlott chilei választás kimenetele előhírnök lehet, hogy jön egy új politikus nemzedék, amely fogékony a gazdasági és faji egyenlőség gondolatára, és odafigyel arra, milyen súlyos károkkal jár, ha szétszakad a biztonsági háló a társadalomban. Jelezheti, hogy a járvány megpróbáltatásai nyomán felelősebb, átláthatóbb és demokratikusabb vezetésre van igény – mutat rá a CNN elemzése.

A CNN elemzését a HVG ismertette

Forrás: Újnépszabadság