A Transtelex cikke.

Freund Tamás, az MTA elnöke, Sándor Bulcsú és Kocsis Károly MTA elnökségi tag – Fotó: MTA / Szigeti Tamás

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) két oktatóját, Sándor Bulcsút és Bartos-Elekes Zsombort Arany János-díjjal tüntette ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az éves közgyűlésén, május 7-én – tájékoztat a BBTE közleménye. Az elismeréseket a Külső Tagok Fóruma keretében Freund Tamás, az MTA elnöke adta át.

Az MTA a külhoni magyar tudósok munkájának jutalmazására, elismerésére alapította meg az Arany János-díjat és az Arany János-érmet. Az Arany János-díjat három kategóriában ítélik oda: Életműdíjban részesül, aki jelentős tudományos munkásságot mutattak fel életük során; Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény díjat a kiemelkedő tudományos eredmény méltatására adja át az MTA; Fiatal Kutatói Díjjal jutalmazzák azokat, akik fiatal kutatóként nyújtottak jelentős teljesítményt. Arany János-éremmel tünteti ki az MTA azokat a külhoni magyar tudósokat, kutatókat, akik a külhoni magyar tudományos közélet szervezésében, irányításában, az egyetemi oktatásban, azaz általában a külhoni magyar tudományosság és közösség ügyének előmozdításában szereztek kiemelkedő érdemeket.

A Magyar Tudományos Akadémia 2024-ben Bartos-Elekes Zsombor és Sándor Bulcsú kiemelkedő tudományos teljesítményét díjazta. Sándor Bulcsú, a Magyar Fizika Intézet oktatója Fiatal Kutatói Díjat vehetett át. Kutatásainak fókuszában a dinamikai rendszerek és a káosz, illetve a robofizika áll. Ünnepi előadását Robotok helyváltoztatása önszerveződő módon címmel tartotta meg.

Bartos-Elekes Zsombor, a BBTE Magyar Földrajzi Intézetének docense a Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény kategória díjazottja. Térképészeti és helynévtani kutatásokat végez, ugyanakkor a kolozsvári magyar nyelvű földrajzoktatás történetét is kutatja. Ünnepi előadásában a kolozsvári Cholnoky Jenő Térképtárról beszélt a jelenlevőknek.

Bartos-Elekes Zsombor tart előadást – Fotó: MTA / Szigeti Tamás
Bartos-Elekes Zsombor tart előadást – Fotó: MTA / Szigeti Tamás

Egy nappal korábban az MTA a Sapientia EMTE oktatóját, Veress Emődöt is díjazta. Veress – aki a tájékoztatás szerint a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet tanára is – Akadémiai Díjat kapott. Akadémiai Díjat az elmúlt években elért kiemelkedő kutatási munkák és eredmények, valamint szakkönyvek, publikációk elismeréseként adják. A méltatás szerint Veress a 2022-ben megjelent Fejezetek a magyar magánjogi kodifikáció történetéből. Európai kitekintés című, valamint a 2023-ban megjelent A kötelmi jogok dinamikája című monográfiájával érdemelte ki.

Az MTA 2004 óta adja át az Arany János-díjat. Korábban a következő erdélyi kutatók részesültek a díjban (mindhárom kategóriában): Faragó József néprajzkutató, Nagy László fizikus, Vallasek Júlia irodalom- és sajtótörténész, Veres Valér szociológus, Gábos Zoltán fizikus, Balázs Imre József irodalomár, Biró A. Zoltán antropológus, Egyed Ákos történész, Szabó Levente irodalmár, Szilágyi N. Sándor nyelvész (két kategóriában), Péntek János nyelvész, Keszeg Vilmos néprajzkutató, Kádár Edit nyelvész, Hegyi Géza történész, Vincze Mária közgazdász, Feszt György farmakológus, Biró Domokos mérnök, Csata Zsombor szociológus, Bitay Enikő mérnök, Csedő Károly farmakológus, Tánczos Vilmos néprajzkutató, Weszely Tibor matematikus, Fenesi Annamária ökológus, Benkő Samu művelődéstörténész, Bartók Blanka geográfus, Papp Kinga filológus, Egyed Emese irodalomtörténész, Öllerer Kinga ökológus, biológus, Szász Levente közgazdász, Pozsony Ferenc néprajzkutató, Barabási Albert László hálózatkutató, Farkas Csaba matematikus, Rácz Béla-Gergely közgazdász, Kristály Sándor matematikus, Paizs Csaba vegyészmérnök.

A szerkesztő megjegyzése

Arany János-díj a tudományos kutatásért

A díjat olyan külhoni magyar tudósok, kutatók jutalmazására kell fordítani, akik jelentős tudományos munkásságot mutattak fel életük során, kiemelkedő eredményt értek el, vagy fiatal kutatóként hoztak létre jelentős teljesítményt.

Ennek megfelelően a díjat az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottsága évente három kategóriában ítéli oda:

  • tudományos életműért járó díj, amelynek összege 500 ezer Ft.
  • az utóbbi években elért kiemelkedő tudományos teljesítményért járó díj, amelynek összege 300 ezer Ft
  • kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatal (35 év alatti) kutató elismerését szolgáló díj, amelynek összege 200 ezer Ft.

A díjat évente egy alkalommal adják át a májusi rendes közgyűlésen. Indokolt esetben a díj átadására más alkalommal is sor kerülhet. Első ízben 2004-ben adományozták.

A díj kitüntetettjeire minden év február 15-ig tehetnek javaslatot:

  • a Magyar Tudományos Akadémia rendes és levelező tagjai
  • a Magyar Tudományos Akadémia külső és tiszteleti tagjai
  • az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság tagjai.

A tudományos életműre vonatkozó javaslathoz indoklást, valamint a javasolt személy tudományos életrajzát szükséges mellékelni, a kiemelkedő tudományos teljesítményért járó díj, illetve a fiatal kutatók tudományos munkáját elismerő díj esetében a díjazott tudományos munkáját, illetve annak leírását. A díjra vonatkozó javaslatokat a Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság Titkársága (1051 Budapest, Nádor u. 7. I. 104–105.) gyűjti össze, az elnöki bizottság március 31-ig dönt a díjazottak személyéről.

A javaslattételre vonatkozó felhívás az Akadémiai Értesítőben jelenik meg.

A 2004–2023 közötti díjazottak listája ide kattintva tekinthető meg.

A díjazottakról készült kötetek pedig ide kattintva érhetőek el.