A 3.5 százalékos szabály Erica Chenoweth, a Harvard Egyetem politológusától és az általa végzett kutatásból ered. Chenoweth 1900-tól 2006-ig lezajlott tüntetések százait vizsgálta, és érdekes következtetésekre jutott, ami a békés és erőszakos tüntetések közötti különbségeket illeti.
Egy tüntetés rendkívül szigorú követelményeknek kellett hogy megfeleljen ahhoz, hogy a kutatásban békésnek legyen titulálva. A következtetéseket összesen 323 békés és erőszakos tüntetésből vonta le. Az egyik fontos észrevétele az volt, hogy a békés tüntetéseknek kétszer akkora esélyük van elérni céljukat, mint az erőszakosaknak. Az előbbi 53 százalékban, még az utóbbi 26 százalékban eredményezett politikai változást.
Chenoweth szerint ez leginkább a tüntetők számának köszönhető, hiszen a békés tüntetések sokkal több ember tudnak magukhoz vonzani. A kutatás által vizsgált tüntetések alapján átlagban négyszer annyit.
A kutatás eredményeiből, Chenoweth a következő szabályt fogalmazta meg: “Amikor a teljes népesség 3,5 százaléka kezd aktívan részt venni, a siker szinte elkerülhetetlen.” Természetesen egy tüntetés eredménye számtalan tényezőtől függ, azonban érdekes belegondolni, hogy csupán a lakosság 3.5 százalékára van szükség, ha valóban változást szeretne elérni.
Forrás: Újnépszabadság