Bizonyára többen elgondolkoztak azon, hogy vajon mióta is jelkép a lyukas zászló, mikor „hordozák” először a lázadásnak, a forradalomnak, a régi rend megdöntésének jelképeként. Nos alig (több mint) hetedfél évtizede…
Magyarországon 1949-ben Rákosi és elvbarátai, addigi országzászlónkat megcsúfolva, a magyar lobogó közepébe tették az úgynevezett Rákosi címert, amely aztán ott éktelenkedett hosszú éveken keresztül. 1956. október 23-án azonban felébredt az alvó oroszlán, és a magyar nép szembeszállt az akkori világ talán legfélelmetesebb hadseregével, és elsöpörte az addigi rendszert.
A forradalomban résztvevők egyik legelső „intézkedése” volt, hogy a gyűlölt jelképet kivágják nemzeti trikolorunkból; ezzel megszületett a forradalom jelképe, a lyukas zászló, amit tehát legelőször a magyar forradalom hősei mertek lengetni, lobogtatni, kitűzni.
Néhány évtizeddel később – magyar mintára – máshol is a forradalom jelképévé vált a lyukas zászló. Például az 1989-es romániai forradalomban. (Az ujnepszabadság.com cikke alapján)
Ui. Hogy honnan volt hirtelen annyi román lyukas zászló 1989 decemberében, külön érdekes kérdés. A válaszra a Ctavencii élclap egyik cikke (Ki lyukasztotta ki a lobogót?) adja meg a választ. Rengeteg zászló volt a nemzeti labdarúgó válogatott szurkolóinak birtokában, hát ők. Úgyhogy a cikk legérdekesebb megállapítása nem is a zászlóval kapcsolatos, hanem: „Az a tény, hogy a forradalmat – a maguk módján, a polgárok más csoportjaival egyetemben – a drukkerek csinálták, feszélyező nyílt titok, amelyet elfelejtünk vagy elkerülünk bevallani.” Amúgy a románok többsége természetesen úgy tudja, hogy a lyukas zászló román találmány.