Nem mellékes, hogy a görög hatóságok befagyasztották a korrupcióval vádolt Eva Kaili összes vagyonát. Akkor lenne okunk a vidámságra, ha itthon is hasonló retorzió érne minden korrupt politikust és köreiket.
Korrupciós botrány dúl az európai demokrácia szívében. Több képviselő megszegte az Európai Parlament pénzügyi érdekeltségekről és összeférhetetlenségről szóló magatartási kódexét, amely tisztességet, átláthatóságot, becsületességet és felelősséget követel meg a képviselőktől. A Katargate-nak nevezett botrányban érintett képviselők lábbal tiporták ezeket az alapelveket. Euró százezrekkel vesztegették meg őket, kezdetben csak Katarról volt szó, mára kiderült, hogy Marokkó is érintett a botrányban.
Az ügy középpontjába a görög képviselő, Eva Kaili került, ő ugyan minden vádat tagad, de élettársa, az olasz Francesco Giorgi beismerő vallomást tett. Az érintett képviselők súlyos károkat okoztak, s nem csak az EP hírnevének. Az ügy ugyanis messze túlmutat önmagán. A 2019-es európai parlamenti választás után megnőtt az Európai Parlament befolyása, s az EP-nek nagy szerepe van abban, hogy Brüsszel komoly szankciókat léptetett életbe a jogállamiság megsértésével, a korrupt üzelmekkel kapcsolatban, amint ezt a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti kötélhúzás során mi is megtapasztalhattuk.
A magyar kormányfő a Twitteren nem csekély kárörömmel kommentálta az EP-ben kitört korrupciós botrányt, egy hisztérikusan kacagó társaság képével illusztrált mémmel reagált, megjegyezve: „És azután azt mondták, hogy az Európai Parlament aggódik a magyarországi korrupció miatt”. De nem csak ő, hanem más hozzá hasonlóan gondolkodó populisták, így a francia Marine Le Pen, vagy Andrzej Duda lengyel elnök is politikai fegyverként próbálják felhasználni a Katargate-t, hogy a 2024-es EP-választás közeledtével felkorbácsolják az Unió parlamentjével szembeni indulatot.
Azt azért még az EU parlamentjének ellenségei sem vitathatják, hogy az EP eddig példamutatóan kezelte a botrányt, nem csak gyorsan és keményen lépett fel a korrupt képviselőkkel szemben, hanem átfogó vizsgálatot is indított és leállított minden olyan programot, ami Katar érdekei szerint alakult volna. Meglehetősen korai kijelenteni, hogy a Katargate csak a szociáldemokratákat érinti, amint ezt itthon egyes kormányközeli médiumok hangoztatták: Manfred Weber, a kozervatív Európai Néppárt elnöke arra mutatott rá, hogy itt pártcsaládok felett álló ügyről van szó, így a fellépés sem állhat meg az egyes képviselőcsoportok határainál. Ráadásul az Európai Ügyészség egy kereszténydemokrata politikus mentelmi jogának felfüggesztését is kérte, tehát eshetnek még ki csontvázak a szekrényből.
A humoros, de inkább tragikomikus valójában az, hogy épp a mi vezetőink tartják viccesnek a botrányt egy olyan országban, ahol pillanatok alatt váltak milliárdossá a kormányfőhöz igen közel álló személyek. És ez esetben nem volt semmiféle ellenlépés, nem is lehetett, hiszen ez esetben az egész rendszer önmagát buktatná meg.
Nem mellékes az sem, hogy a görög hatóságok például befagyasztották a korrupcióval vádolt Eva Kaili összes vagyonát. Akkor lenne okunk a vidámságra, ha itthon is hasonló retorzió érne minden korrupt politikust és köreiket.
Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2022. december 19-én.